Agnes
Nowy u¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 45
|
 |
« : Wrzesieñ 06, 2010, 07:47:17 » |
|
Jubileusz Lwowskiej Galerii Sztuki
W 2007 roku minê³o 100 lat od dnia, kiedy na mocy decyzji Magistratu miasta Lwowa powsta³o nowe muzeum, maj±ce dzi¶ nazwê – Lwowska Galeria Sztuki. Wydarzenie to poprzedza³a niemal¿e sensacyjna historia zakupu i przewiezienia zbiorów bogatego przemys³owca Jana Jakowicza ze wsi Siatkówce ko³o Winnicy. Oczywista by³a konieczno¶æ otwarcia muzeum, gromadz±cego zbiory sztuki Galicji Wschodniej, w takim miejscu, jak Lwów.
Pierwsze zbiory
W tym czasie we Lwowie panowa³ „sza³ muzealny”. Dla Muzeum Przemys³u Artystycznego, otwartego w roku 1874, zosta³y nabyte specjalne pomieszczenia przy ul. Hetmañskiej, 20 (ob. Prospekt Swobody). Z fundacji prywatnej Andrzeja Szeptyckiego, Metropolity lwowskiego obrz±dku greckokatolickiego, w 1905 roku zosta³o zorganizowanwe Ukraiñskie Muzeum Narodowe. Szykowano siê do otwarcia Muzeum im. Króla Jana III Sobieskiego w Kamienicy Królewskiej w Rynku, 6. W 1906 r. wystawiono kolekcjê J. Jakowicza, bêd±c± zaczynem Lwowskiej Galerii Sztuki. W roku 1912, po ¶mierci wybitnego historyka i pisarza lwowskiego, profesora Uniwersytetu Lwowskiego W³adys³awa £oziñskiego, jego cenna kolekcja, na mocy testamentu, przesz³a na w³asno¶æ miasta. Spadkobierca W³adys³awa £oziñskiego, Walery £oziñski, po jakim¶ czasie przekaza³ Magistratowi sam budynek, nale¿±cy do profesora. Znajdowa³ siê przy ul. Ossoliñskich, 3 (ob. ul. Stefanyka). Galeria otrzymal³a obecne pomieszczenia. Jednocze¶nie poszukiwano mo¿liwo¶ci pozyskania specjalnych pomieszczeñ do nowoutworzonej galerii – Pa³acu Sztuki, który mia³by siê znajdowaæ w centrum miasta, przy Placu Halickim. Jednak monumentalny projekt Wincentego Rawskiego, Prezesa Towarzystwa Politechnicznego oraz architekta Antoniego £u¿yckiego nigdy nie zosta³ zrealizowany z powodu wybuchu I wojny ¶wiatowej.
Rozwój Galerii do roku 1939
W 1914 roku znany mecenas nauki i sztuki Boles³aw Orzechowicz zwróci³ siê do Magistratu Lwowskiego z apelem o ratowanie jego bogatych zbiorów w Kalinikowie opodal Lwowa przed mo¿liwym zniszczeniem podczas dzia³añ wojennych. W marcu 1915 roku zbiory zosta³y przewiezione do Lwowa 15 wozami i na podstawie umowy przekazane pod patronat gminy lwowskiej. 24 wrze¶nia 1921 r. w dziewiêciu salach parteru budynku £oziñskiego uroczys¶cie otwarto ekspozycjê o nazwie „Zbiory Boles³awa Orzechowicza”. Pod koniec lat 20. XX w. Lwowska Galeria Narodowa zajmowa³a dwa pomieszczenia – szesna¶cie sal w Muzeum Artystyczno-Przemys³owym, gdzie znajdowa³y siê polskie malarstwo i rze¼ba, a tak¿e sale budynku £oziñskiego przy ul. Ossoliñskich, 3. Mie¶ci³a siê tu ekspozycja sztuki polskiej, a tak¿e dzie³a artystów europejskich oraz wyroby z br±zu, miniatury, grafiki. Na pocz±tku lat 30. XX w. zbiory galerii obejmowa³y ponad 2500 eksponatów. Galeria prowadzi³a aktywn± dzia³alno¶æ wystawiennicz±. W tym czasie mia³a ju¿ filie. By³y to: wybudowany na pocz±tku XVII w. zamek w Podhorcach oraz Panorama Rac³awicka (mal. Kossak, Styka, Rozwadowski, Batowski i inni), która mie¶ci³a siê na terenie Targów Wschodnich – obecnie Park Stryjski.
Od pierwszych dni istnienia muzeum urz±dzanie i porz±dkowanie zbiorów by³o w gestii Marcelego Garasymowicza, znanego we Lwowie artysty, który w latach 1907-1931 by³ kustoszem galerii. We wrze¶niu 1939 roku ¿ycie Galicji i muzeów lwowskich uleg³o radykalnej zmianie. Zosta³y znacjonalizowane zbiory Dzieduszyckich, Go³uchowskich, Lubomirskich, Bowarowskich, Badenich, Piniñskiego etc, a tak¿e dzie³a malarskie z muzeum Instytutu Stauropigijskiego, Wy¿szego Seminarium Duchownego, Muzeum Archidiecezjalnego, zamków w Krasiczynie i Podhorcach. W ci±gu roku 1940 zbiory Galerii zwiêkszy³y siê do 4188 eksponatów. W pierwszych latach II wojny ¶wiatowej nic nie zagra¿a³o muzeum, które dzia³a³o pod kierownictwem Iwana Iwañcia, artysty ukraiñskiego. Jednak, bli¿ej do roku 1944, Niemcy zaczêli rekwirowaæ i wywoziæ niektóre eksponaty i obrazy. Dla urz±dzenia wnêtrz swych urzêdów wywie¼li do Niemiec 150 obrazów. ¦lad po nich zagin±³.
Po kolejnej reorganizacji muzeów lwowskich w roku 1945, do Galerii Sztuki zostaj± przywiezione nowe dzie³a, przekazane z innych muzeów lwowskich. W roku 1963 odby³o siê otwarcie nowej, poszerzonej ekspozycji, sk³adaj±cej siê z dzie³ sztuki zachodnioeuropejskiej i polskiej. Zbiory te s± dzi¶ uwa¿ane za najwiêksze na Ukrainie.
|