Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecieñ 10, 2025, 05:09:41 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Odpust w Archikatedrze Lwowskiej  (Przeczytany 3457 razy)
Agnes
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 45


« : Wrzesieñ 06, 2010, 07:45:00 »



¦liczna Gwiazdo Miasta Lwowa

Uroczysto¶æ odpustowa w Archikatedrze Lwowskiej jest obchodzona w dniu 15 sierpnia, w ¶wiêto Wniebowziêcia NMP. Uroczystej Mszy ¶w. przewodniczy³ ks. bp Marian Buczek, który te¿ wyg³osi³ okoliczno¶ciowe kazanie. Po nabo¿eñstwie zosta³y po¶wiêcone kwiaty, zio³a oraz pierwsze owoce tegorocznych zbiorów. Na odpust przybyli liczni wierni nie tylko z parafii katedralnej, lecz tak¿e z innych ko¶cio³ów lwowskich.

W swoim kazaniu bp Buczek mówi³ o niezwyk³ej, niezast±pionej roli Naj¶wiêtszej Maryi Panny w dziele odkupienia ludzko¶ci, w dziele zbawienia ka¿dego cz³owieka. Gdyby nie by³o Maryi, nie by³oby równie¿ Pana Jezusa miêdzy nami. „My, wszyscy jeste¶my uczniami Chrystusa Pana. Przyjêli¶my Matkê Naj¶wiêtsz± w czasie naszego chrztu. Matka Naj¶wiêtsza by³a sprawczyni± pierwszego cudu Chrystusa Pana. Je¿eli cz³owiekowi jest ciê¿ko, idzie przed obraz lub figurê Matki Boskiej i Ona go wspiera” – zaznaczy³.

„Wszyscy Polacy na ca³ym ¶wiecie oddaj± cze¶æ Matce Naj¶wiêtszej, która jest ich Królow±. A przecie¿ Królow± zosta³a og³oszona tutaj, w Katedrze Lwowskiej w dniu 1 kwietnia 1656 roku, kiedy po ludzku by³o ju¿ niemo¿liwe utrzymaæ wolno¶ci Ojczyzny, która by³a wówczas pod panowaniem szwedzkim. Byli to protestanci, którzy zwalczali kult Matki Naj¶wiêtszej. Król, widz±c, ¿e nie ma rady, upad³ na kolana w tej Archikatedrze Lwowskiej. Jego b³agania zosta³y wys³uchane, naród zosta³ wyzwolony. Król obra³ J± za Matkê, Królow± Królestwa Polskiego i wszystkich ziem, które nale¿a³y do niego” – przypomnia³ bp Marian Buczek.

Cudowny obraz Matki Boskiej £askawej zosta³ koronowany przez s³ugê Bo¿ego Jana Paw³a II. Ojciec ¦wiêty podarowa³ z³ot± ró¿ê – znak, ¿e ten obraz s³ynie z niezwyk³ych ³ask. „O tym trzeba pamiêtaæ, tym trzeba siê cieszyæ i z tego trzeba korzystaæ” – zachêci³ wiernych kaznodzieja.

Ulubion± pie¶ni± maryjn±, a raczej hymnem religijnym mieszkañców Lwowa jest pie¶ñ do Matki Boskiej, nazywanej przez nich „¦liczn± Gwiazd± miasta Lwowa”. Jest ¶piewana podczas uroczysto¶ci i ¶wi±t, jest ¶piewanaw postawie stoj±cej, jest równie¿ ulubion± pie¶ni± Lwowian na emigracji.

Zapisane
Agnes
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 45


« Odpowiedz #1 : Wrzesieñ 06, 2010, 07:45:15 »

¦liczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryja (fragment)

¦liczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Nieba i ziemi Królowa, Maryja,
Opiekunko Miasta Lwowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Uciekamy siê do Ciebie, Maryja,
B±d¼ nam Matk± tu i w niebie, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Aby winy nam odpu¶ci³, Maryja,
I do ³aski swej przypu¶ci³, Maryja, Maryja, Maryja, o Maryja Królowa. Jezus Chrystus, Syn Twój w niebie, Maryja, Wszystko uczyni dla Ciebie, Maryja, Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.

Maria Basza

Zapisane
Agnes
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 45


« Odpowiedz #2 : Lipiec 06, 2013, 08:34:05 »





Uczczono patrona miasta Lwowa – ¶w. Jana z Dukli
 http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/reportage/2352-uczczono-patrona-miasta-lwowa-w-jana-z-dukli
Zapisane
Agnes
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 45


« Odpowiedz #3 : Lipiec 06, 2013, 08:35:13 »

Uczczono patrona miasta Lwowa – ¶w. Jana z Dukli
 Opublikowano: czwartek, 04, lipiec 2013 17:24
W prezbiterium ko¶cio³a ¶w. Andrzeja (Fot. Konstanty Czawaga)2 lipca we Lwowie, w b. ko¶ciele ojców bernardynów pw. ¶w. Andrzeja, u¿ytkowanym obecnie przez ojców bazylianów z Ukraiñskiego Ko¶cio³a Greckokatolickiego, uczczono patrona miasta – ¶w. Jana z Dukli. Uroczysto¶æ, w której wziêli udzia³ franciszkanie z Ukrainy, Polski i Stanów Zjednoczonych, odby³a siê na kilka dni przed liturgicznym wspomnieniem ¶wiêtego, które przypada 8 lipca.



Mszê ¶w. odprawi³ arcybiskup lwowski Mieczys³aw Mokrzycki, a homiliê wyg³osi³ o. Dobros³aw Kopysteryñski, prze³o¿ony prowincji ¶w. Micha³a Archanio³a Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie. Przed rozpoczêciem liturgii o. Kopysteryñski powiedzia³, ¿e jego wspó³bracia zakonni razem z wiernymi raz w roku spotykaj± siê w tej ¶wi±tyni, aby uczciæ ¶w. Jana z Dukli, który sprawowa³ tu z pos³ugê duszpastersk±, s³u¿±c wszystkim ludziom, który zwracali siê do niego w sprawach duchowych. Kaznodzieja prosi³ o wstawiennictwo patrona miasta, aby by³ on dla wszystkich przyk³adem ¿ywej wiary, wierno¶ci Panu i staranno¶ci w wykonywaniu swoich obowi±zków.
 

Tegoroczn± uroczysto¶æ u¶wietni³ swoim ¶piewem chór „D¿ere³o” (¬ród³o) z parafii ¶w. Jana z Dukli w ¯ytomierzu. Zabrak³o jedynie pielgrzymów z rodzinnego miasta ¶wiêtego – Dukli, którzy w poprzednich latach przyje¿d¿ali do Lwowa.
 

Odprawiana corocznie msza ¶w. w obrz±dku ³aciñskim (Fot. Konstanty Czawaga)Po zakoñczeniu liturgii lwowski metropolita abp Mieczys³aw Mokrzycki podziêkowa³ o. Dobros³awowi Kopysteryñskiemu za to, ¿e co roku przybywa tu ze swoimi wspó³braæmi, aby równie¿ lwowian w³±czyæ w swoj± modlitwê, zanoszon± do Boga za po¶rednictwem ¶w. Jana z Dukli. Wypraszaj± w niej potrzebne ³aski dla zakonu, modl± siê o swe u¶wiêcenie i za tych wszystkich, którzy czcz± ¶wiêtego jako swego orêdownika.
 

– W sposób szczególny ¶w. Jan z Dukli wstawia siê za mieszkañców naszego miasta – podkre¶li³ metropolita lwowski. Przypomnia³, ¿e ¶wiêty bardzo ukocha³ to miasto, „dlatego obra³o go ono sobie za patrona”. Doda³, ¿e Lwów do¶wiadcza³ jego szczególnej opieki, obrony przed zarazami i klêskami ¿ywio³owymi, o czym ¶wiadcz± obrazy na ¶cianach w prezbiterium. Arcybiskup Mokrzycki zapowiedzia³ równie¿, ¿e w przysz³ym roku odbêd± siê obchody 600. rocznicy urodzin ¶w. Jana z Dukli. Dziêkuj±c wszystkim obecnym za wspóln± modlitwê, ¿yczy³ im, aby ten ¶wiêty patron „nadal orêdowa³ za nimi i aby spogl±da³ na miasto z wielk± mi³o¶ci± i ¿yczliwo¶ci±”.
 

Do roku 1946 w o³tarzu lwowskiego ko¶cio³a i klasztoru bernardynów pw. ¶w. Andrzeja spoczywa³a trumna z relikwiami ¶w. Jana z Dukli. W czasach sowieckich, a¿ do 1990 r. w zdewastowanej ¶wi±tyni znajdowa³ siê magazyn. Obecnie gospodarzami dawnego konwentu bernardynów s± bazylianie. Po II wojnie ¶wiatowej, gdy relikwie ¶wiêtego wywieziono do klasztoru bernardyñskiego w Rzeszowie, a nastêpnie do Dukli, we Lwowie za¶ w³adze komunistyczne usunê³y nawet jego figurê, w mie¶cie w¶ród wiernych, zw³aszcza starszych, trwa³y ¿ywa pamiêæ i jego g³êboki kult oraz duchowa ³±czno¶æ z sanktuarium i pustelni± w Dukli. Uwieñczeniem szerz±cej siê czci ¶wiêtego, zarówno w po³udniowo-wschodniej Ma³opolsce, jak i na Ukrainie, by³y nawiedzenie Dukli jako miejsca urodzenia ¶w. Jana przez Jana Paw³a II i kanonizowanie przezeñ zakonnika w Kro¶nie 10 czerwca 1997 roku.
 

Konstanty Czawaga
 

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cs-komandosi konfederacja pisanepioremanila stadomoixos rr214