Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecieñ 10, 2025, 04:58:52 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Pierwsze transporty stanis³awowian - ekspatriacja  (Przeczytany 5779 razy)
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« : Luty 28, 2010, 09:41:29 »

Pierwsze transporty stanis³awowian osiedla³y siê g³ównie w rejonie dawnego kina "Kraków”, bezmy¶lnie w ostatnich latach zniszczonego, przebudowanego w banalny sklep. Kwaterowali siê przy ulicach: Ró¿y Luksemburg – dzi¶ Orl±t Lwowskich, Katowickiej, Ozimskiej, Plebiscytowej, ale te¿ na Pasiece, jak moi s±siedzi z Niedzia³kowskiego – Jadwiga i Waldemar Jêdrzkowie (radca prawny) oraz ich przyjaciel, znakomity fotografik Stanis³aw Bober, którego zdjêcia powojennego Opola nale¿± dzi¶ do klasyki polskiej fotografii. Tam te¿ na ulicy Konsularnej zamieszka³ z ¿on± najs³ynniejszy ze stanis³awowianin Stanis³aw Wasylewski – ¶wietny pisarz i eseista.

Ze Stanis³awowa przybyli ksiê¿a: Kazimierz Bilczewski (bratanek arcybiskupa lwowskiego), Kazimierz Bochenek, Józef Ferensowicz oraz ks. Edward Kucharz - historyk sztuki, d³ugoletni proboszcz w ko¶ciele "na górce”. Jego siostry, stanis³awowianki, do dzi¶ mieszkaj± na Pasiece. W ko¶ció³ku na placu ¶w. Sebastiana duszpasterskie obowi±zki obj±³ ks. Kazimierz Filipiak – proboszcz stanis³awowskich Ormian, który zas³yn±³ tym, ¿e uda³o mu siê wywie¼æ ze Stanis³awowa z³oty obraz Naj¶wiêtszej Marii Panny £askawej, który pó¼niej trafi³ do Gdañska, dzi¶ jednego z g³ównych centrów polskich Ormian.
Przez wiele lat w opolskiej WSP wyk³ada³a historiê znakomita dydaktyczka, stanis³awowianka dr Urszula Szumska.

D³ugoletnim rektorem uczelni by³ jej ziomek prof. Stanis³aw Kochman z Ludwikówki pod Stanis³awowem, który cudem prze¿y³ napad banderowców na jego wioskê. Ze Stanis³awowa przybyli te¿ znakomici lekarze: dr Tadeusz Keck z ¿on± – ¶wietn± nauczycielk± Stanis³aw± Keck, córk± Wiktora Gatnikiewicza – prezesa Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego w Stanis³awowie, dr Tadeusz Olszañski – ojciec wymienionego ju¿ publicysty, a tak¿e major W³adys³aw Gawdyn – ¿o³nierz genera³a Prugara Ketlinga, obecny prezes Zwi±zku Inwalidów Wojennych w Opolu.

Przez dziesiêciolecia zwi±zany by³ z opolsk± WSI, a pó¼niej politechnik± prof. Jerzy Hickiewicz – wybitny elektrotechnik, syn znanego stanis³awowskiego lekarza Adama Hickiewicza, zamordowanego razem z Wiktorem Gatnikiewiczem przez Niemców w os³awionym Czarnym Lesie pod Stanis³awowem – miejscu gehenny kilkuset polskich nauczycieli, lekarzy, notariuszy i prawników. Ze Stanis³awowa pochodzi³a te¿ ¶wietna nauczycielka Olga Szybkowska – matka znanego opolskiego wydawcy i kolekcjonera Bogus³awa Szybkowskiego.

W ogóle, jak wyliczyli Jerzy Duda, Anna Szelka i Franciszek Dzionek, których zas³ug jako biografistów (bo opracowali ponad 1000 biogramów) nie sposób przeceniæ, w Opolu osiad³o kilkunastu stanis³awowskich nauczycieli. W¶ród nich by³ Karol Ró¿ycki – dyrektor liceum felczerskiego, W³adys³aw Pollak – twórca zespo³ów muzycznych, Mieczys³aw Fidkowski – zastêpca dyrektora I LO (s³ynna rodzina ogrodników opolskich) oraz Jadwiga i Józef Miku³owie.

Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #1 : Luty 28, 2010, 09:42:29 »

Prof. Barbara Kubis, równie¿ stanis³awowianka, w swej ksi±¿ce "Historia w pamiêtnikach zapisana” cytuje opis transportu stanis³awowian, który zatrzyma³ siê w drodze do Opola na krótko na stacji w Kêdzierzynie, nosz±cym wówczas jeszcze nazwê Heydebreck:

"Na placu przy wagonach mrowisko ludzi, rwetes, harmider i bieganina. No, ju¿ wszystko! Rozlokowali¶my siê, ale musimy siê ¶cie¶niaæ, bo wciska siê do nas rodzina z ma³ymi dzieæmi, która s±siadowa³a z nami w wagonie. Ci, co maj± konie i krowy, buduj± prowizoryczne pomosty. Od razu jaki¶ ksi±dz w zielonym kapeluszu i kamizeli, podobnej do kufajki, tworzy spó³dzielniê wy³adowcz±. Teraz dopiero widaæ, ile to narodu przyjecha³o naszym poci±giem. Zaczyna siê wiêc gor±czkowe klecenie sza³asów. (...)

Dziesi±tego dnia pobytu naszego w Kêdzierzynie, ko³o godziny 10 podstawiono dla nas wagony. Tym razem s± to stare wagony osobowe, pozbawione wewn±trz ³awek i przedzia³ów. Do naszego wagonu przydzielono trzy rodziny. Ca³y nasz transport sk³ada³ siê z 40 wagonów. £adujemy siê po po³udniu, ale stoimy do wieczora. Na nasze miejsce zaje¿d¿a taki sam poci±g "wêglarkowy” z repatriantami. Wszystko odbywa siê tak samo jak z nami przed dziesiêcioma dniami. (...)

Mówi±, ¿e jedziemy do Polski, ¿e mijane miasta to Polska, choæ na zabudowaniach stacyjnych wisia³y tablice z niemieckimi nazwami: Hindenburg, Gleiwitz, Oppeln, Brieg”.
Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #2 : Luty 28, 2010, 09:45:36 »

Kto ma szanowaæ tradycje

W ogólnym przekonaniu dzi¶ tradycje przedwojennego Lwowa pielêgnuje Wroc³aw, a Wilna – Toruñ.

Czy tradycji przesiedlonego Stanis³awowa nie powinno pielêgnowaæ i kontynuowaæ Opole?

Przypominaæ rocznice i czyny wielkich stanis³awowian, pamiêtaæ o ofiarach Czarnego Lasu, skoro tu, w Opolu, ¿yj± potomkowie tamtych ofiar. W ostatnich latach coraz mocniej zacie¶nia siê wspó³praca polityczna i kulturalna miêdzy Iwanofrankiwskiem i Opolem oraz miêdzy uniwersytetami: Karpackim w Iwanofrankiwsku i naszym Opolskim. Kilka lat temu na Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu ods³oniêto tablicê po¶wiêcon± Stanis³awowi Vincenzowi – wielkiemu piewcy Huculszczyzny w naszej literaturze, autorowi epopei "Na wysokiej po³oninie”. Bli¼niacz± tablicê powieszono w Iwanofrankiwsku.

Dr Tadeusz Kukiz – znakomity lekarz, d³ugoletni dyrektor szpitala w Niemodlinie, ojciec Paw³a, po przej¶ciu na emeryturê z pasj± oddaj±cy siê dziejopisarstwu, autor kilku ksi±¿ek dokumentacyjnych o swej ziemi rodzinnej, a urodzi³ siê w Kukizowie ko³o £opatyna – udowodni³, ¿e przybysze ze Stanis³awowa przywie¼li z sob± do Opola zabytki kultury sakralnej. Pochodz± one z wyposa¿enia ko¶cio³ów stanis³awowskich. S± to zabytki wysokiej klasy. Kilka XVII- i XVIII-wiecznych obrazów, które zdobi± dzisiaj ko¶cio³y "na górce” w Opolu i w Dobrzeniu Wielkim, oraz relikwiarze, pochodz±ce ze stanis³awowskiej kolegiaty, w tym relikwie ¶w. Wincentego, które by³y darem papie¿a Innocentego XI dla Potockich i kolegiaty w Stanis³awowie.

W Opolu osiad³o po wojnie wielu lwowian, stryjan, tarnopolan, ale jak wykazuj± badania, które prowadzê na moich seminariach magisterskich na Uniwersytecie, rdzeñ opolskiej powojennej inteligencji stanowili stanis³awowianie. Jest to dodatkowy impuls, aby szanowaæ i kontynuowaæ w Opolu tradycje wygnañców i przesiedleñców z Pokucia, tak jak Wroc³aw szanuje tradycje Lwowa i mówi, ¿e je¿eli chodzi o naukê – jest wrêcz przeszczepem Lwowa, tak jak Wa³brzych szanuje tradycje Drohobycza i Borys³awia.
Zapisane
galicja
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 86


« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2010, 16:05:12 »


"Podró¿e na kresy" to niezapomniane reporta¿e Stanis³awa Augu¶cika.
autor: Stanis³aw Augu¶cik
Telewizja edukacyjna
Fundacja Artystyczna Zwi±zku M³odzie¿y Wiejskiej

Filmy te s± dygitalizacj± do formatu dvd nagrania  VHS i znajduj± siê w prywatnej kolekcji.

@@@@@@@@@@@@@@@@


PODRÓ¯E NA KRESY
 
- 12 p³yt dvd , prod. 1992
 
#
 
     P³yta dvd nr 1
 

 
Kap³an z Gu³agu cz. I - 29 min - wzruszaj±ca opowie¶æ o powrocie ks. Kazimierza ¦wi±tka z Gu³agu do katedry w Piñsku na Polesiu
 
 Kap³an z Gu³agu cz. II - 29 min –  odbudowa katedry w   Piñsku, któr±  Bia³orusini chcieli zamieniæ w browar. S³ynne nazwiska: Skirmutowie, Ordowie, Butrymowicze, Stankiewicze, Szpakowscy, Roszkiewicze i inni.
 
#
 
     P³yta dvd nr 2
 

 
Polesia czar - 26 min -  polska szlachta ko³chozowa, umieraj±ce wioski - ¿yæ jest lepiej, ale rado¶ci ma³o, piosenki polskie i bia³oruskie, chaty kryte s³om±, dodatek za radioaktywno¶æ
 
Nie¶wie¿ - 25 min - Ksiêstwo O³yckie i Nie¶wie¿skie. Ksiê¿a, którzy ucz± polskiego i maluj± ko¶cio³y. Klasztor s.s. Benedyktynek czy technikum z internatem? Brama S³ucka – Ostra Brama Polesia.
 
#
 
         P³yta dvd nr 3
 

 
Ko¶cio³y Wo³ynia i Podola - 29 min -  Krzemieniec, Borszczów, Czortków, Kopiczyna,  cudowny obraz MB Borszczowskiej, Ska³a Podolska, Jeziorzany, Zbara¿, Go³uchów
 
Poczajów - 30 min -  £awra Poczajowska-Jasna Góra Ukrainy, Poczajowskie dzwony, b³ogos³awiony Kijów i jego grota.
 
#
 
           P³yta dvd nr 4
 

 
Z ró¿nych stron Wo³ynia - 26 min - Korzec, Wi¶niowiec, Zofiówka pod Humaniem. S³ynne nazwiska, Wi¶niowieccy, Potoccy   
 
Krzemieniec - 30 min -  miejsce urodzin J. S³owackiego. Losy Liceum Krzemienieckiego, pomordowani Polacy
 
#
 
          P³yta dvd nr 5
 

 
Buczacz - 28 min- opowie¶ci  Jerzego Janickiego. Nad rzek± Stryp± w XIV w. wybudowano tu zamek obronny, który nale¿a³ do Buczackich, Golskich i Potockich. Zamek przetrwa³ napady Tatarów, Turków i Kozaków. W 1672 r., gdy Mahomet IV dowiedzia³ siê, ¿e obron± kieruje ¿ona w³a¶ciciela Teresa Potocka, pocz±tkowo odst±pi³ od oblê¿enia i ofiarowanego okupu, lecz po pewnym czasie, zaj±³ go na swoj± czasow± siedzibê.
 
Czortków - 24 min - Stary polski cmentarz z licznymi nagrobkami (zachowany, lecz w znacznym stopniu zdewastowany, mauzoleum i katakumby ofiar ukraiñskich egzekucji z lat 1918-1919. Spoczywaj± tam prochy obroñców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraiñskich, m.in. m³odzi Polacy 16-, 17-letni gimnazjali¶ci. Ruiny zamku czortkowskiego na tzw. Wygnance z XVI wieku .Ko¶ció³ rzymskokatolicki pw. ¶w. Stanis³awa w Czortkowie - dawniej ko¶ció³ oo. dominikanów.
     
#
 
          P³yta dvd nr 6
 

 
Jaz³owiec - 29 min - jedna z najstarszych osad polskich na Podolu. W³asno¶æ Buczackich (którzy po osiedleniu siê w Jaz³owcu przyjêli nazwisko Jaz³owieckich), Radziwi³³ów i Koniecpolskich. Miejsce urodzenia poety Kornela Ujejskiego, oraz - prawdopodobnie - miejsce ¶mierci i pochówku wybitnego kompozytora doby renesansu Miko³aja Gomó³ki urodzonego w Sandomierzu. W miasteczku do chwili obecnej znajduje siê klasztor Sióstr Niepokalanek (za³o¿ony w 1863 przez przyby³± z Rzymu b³. Marcelinê Darowsk±).
 
W grudniu 1918 klasztor w Jaz³owcu zosta³ zajêty przez wojska ukraiñskie i zamieniony na wiêzienie dla internowanych Polaków. W lecie 1919 w w±wozach w pobli¿u Jaz³owca odby³a siê trzydniowa, zwyciêska bitwa 14 Pu³ku U³anów (utworzonego w Rosji z Polaków s³u¿±cych w armii carskiej) z wojskami ukraiñskimi. Od dnia zwyciêstwa - 11 lipca 1919 pu³k ten przyj±³ nazwê U³anów Jaz³owieckich.
 
Ostróg - 25 min - miasto na Ukrainie (obwód rówieñski), nad rzek± Horyñ przy uj¶ciu Wilii, dawna rezydencja magnaterii polskiej. Stary gród ruski, wzmiankowany ju¿ w 1100; od drugiej po³owy XII wieku w Ksiêstwie Wo³yñskim;
 
W latach 1919–39 w granicach Polski, w ówczesnym pow. zdo³bunowskim, w dawnym województwie wo³yñskim. Miasto by³o garnizonem macierzystym Batalionu KOP "Ostróg" i 19. Pu³ku U³anów Wo³yñskich. Podczas II wojny ¶wiatowej, we wrze¶niu 1939 zajêty przez ZSRR i w³±czony nastêpnie w sk³adzie Ukrainy Zachodniej do ZSRR.
 
W Borszczówce niemieckie komando SS zamordowa³o 115 osób, w Lidawce zlikwidowano ca³± koloniê.
 
#
 
          P³yta dvd nr 7
 

 
Gdzie¶ na Bukowinie - 24 min - kraina historyczna po³o¿ona pomiêdzy Karpatami Wschodnimi a ¶rodkowym Dniestrem, podzielona po II wojnie ¶wiatowej na Bukowinê pó³nocn± (ukraiñsk±) oraz Bukowinê po³udniow± (rumuñsk±). Stanowi pó³nocn± czê¶æ historycznej Mo³dawii.
 
Skupiska miejskie terenów  Bukowiny, to przede wszystkim le¿±ca na po³udniu Suczawa i rozwijaj±ce siê na pó³nocy Czerniowce. Potê¿na twierdza suczawska do dzi¶ imponuje swymi walorami obronnymi. Monastyry suczawskie, z monastyrem ¶w. Jana z Suczawy na czele, ¶wiadcz± o poziomie kultury prawos³awnej ca³ej ówczesnej Mo³dawii.
 
Historia Czerniowiec by³a trochê odmienna, bardziej kupiecka. Czerniowce te¿ pó¼niej stan± siê stolic± austriackiej Bukowiny. Ziemie te by³y terenem nieudanej wyprawy króla polskiego Jana Olbrachta w 1497 r., którego wojska zosta³y zmuszone do odst±pienia od obleganej Suczawy, a nastêpnie rozbite w lasach mo³dawskich („Za króla Olbrachta, wyginê³a szlachta”).
 
W marcu 1849 Bukowina zosta³a od³±czona od Galicji i sta³a siê osobnym krajem koronnym jako Ksiêstwo Bukowiny z osobnymi organami w³adzy -  Prezydium Krajowym, sejmem krajowym i wydzia³em krajowym.
 
 Zaleszczyki - 25 min - miasto na Podolu w zachodniej Ukrainie, po³o¿one w g³êbokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje siê w obwodzie tarnopolskim. Nale¿a³y pierwotnie do Lubomirskich. Miastem sta³y siê dopiero w 1766 jako w³asno¶æ króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego, otrzymuj±c plan regulacyjny zgodny z polsk± tradycj± – prostok±tny rynek z ratuszem po¶rodku, ko¶cio³em parafialnym usytuowanym przy ulicy wychodz±cej z naro¿nika rynku i szachownic± ulic. Z uwagi na swój specyficzny, bardzo ciep³y klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspania³ymi pla¿ami nad Dniestrem, miejsce jedynego wystêpowania wielu gatunków ro¶lin, "stolica" uprawy winoro¶li. Co roku urz±dzano tu ogólnopolskie ¶wiêto winobrania.
 
do Zaleszczyk na wypoczynek kilkakrotnie przybywa³ Marsza³ek Józef Pi³sudski.
 
#
 
          P³yta dvd nr 8
 

 
Czerwony pas - 25 min
 
Nazwa Ko³omyja ma zwi±zek z za³o¿ycielem miasta królem halickim Kolomanem. W roku 1459 hospodar mo³dawski Stefan III Wielki z³o¿y³ tutaj ho³d Kazimierzowi Jagielloñczykowi. Jako powiat by³ jednostk± administracyjn± w okresie I Rzeczypospolitej, ziemia halicka, województwo ruskie od 1569 do 1772 r.
 
W latach 1886-1945 w Ko³omyji funckjonowa³y tramwaje parowe. Przez ca³y okres swojej historii by³o nieustannie niszczone przez Tatarów, Kozaków oraz wojska mo³dawskie.
 
Kosów Huculski czy Kosów Pokucki. Po³o¿ony nad Rybnic±, dop³ywem Prutu.  W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe województwa stanis³awowskiego. Podczas inwazji sowieckiej na Polskê w 1939 roku tutaj rz±d polski spêdzi³ ostatni± noc i przekroczy³ granicê z Rumuni± na rzece Czeremosz.
 
Kuty - osiedle typu miejskiego nad Czeremoszem, w malowniczej okolicy górzystej na pograniczu Bukowiny. Od 1991 na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, rejonie kosowskim. W okresie miêdzywojennym Kuty s³ynê³y jako miejscowo¶æ wypoczynkowa i o¶rodek lokalnego rzemios³a artystycznego (tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo).  Corocznie w dniu 13 czerwca odbywa³y siê tu s³awne odpusty ormiañskie, ¶ci±gaj±ce Ormian z Polski, Bukowiny, Mo³dawii, a nawet Armenii
 
Czerniowce  - Miasto zosta³o przy³±czone do Austrii w 1775 r. Podczas I wojny ¶wiatowej zajête przez Rosjan w kwietniu 1916, przez pó³tora roku by³o na linii frontu. W latach 1918-1940 nale¿a³o do Rumunii . Latem 1940 przy³±czone do ZSRR jako Czernowice. W latach 1941-1944 ponownie nale¿a³o do Rumunii. Zdobyte przez Armiê Czerwon± w 1944, przemianowane na Czerniowce. W latach 1945-1991 czê¶æ Ukraiñskiej SRR, od 1991 nale¿y do Ukrainy i jest stolic± obwodu czerniowieckiego.
 
 
Huculska kolêda - 30 min  - Huculi to najciekawszy zabytek etnograficzny nie tylko na ziemiach polskich, lecz i w Europie.  Mo¿na spotkaæ w¶ród nich typy polskie, ukraiñskie, wêgierskie, rumuñskie, a nawet cechy antropologiczne tureckie i tatarskie czy wreszcie cygañskie i ormiañskie.
 
Hucu³ od narodzenia do ¶mierci ¿y³ w ¶wiecie magii, wierzeñ i demonów. Lasy, po³oniny, potoki zaludnia³y ró¿nego rodzaju z³e si³y. Cz³owiek móg³ siê przed nimi broniæ zaklêciem, zielem, modlitw±.
 
#
 
 P³yta dvd nr 9
 

 
¯ytomierz cz. I - 22 min
 
¯ytomierz cz. II - 30 min - 
 
Za³o¿ony w 884 roku. ¯ytomierz by³ jednym z najwiêkszych miast Rusi Kijowskiej. Po oderwaniu przez Rosjê Kijowa od województwa kijowskiego sta³ siê w 1667 now± stolic± województwa. Od 1991 jest stolic± katolickiej diecezji kijowsko-¿ytomierskiej obrz±dku ³aciñskiego.Cmentarz polski (jeden z najwiêkszych poza granicami Polski po £yczakowskim we Lwowie i Rossie w Wilnie)
 
#
 
          P³yta dvd nr 10
 

 
Berdyczów - 25 min   -   miasto na Ukrainie, w obwodzie ¿ytomierskim, siedziba w³adz rejonu berdyczowskiego, po³o¿one 44 km na po³udnie od ¯ytomierza, nad rzek± Hni³opiat, prawym dop³ywem Teterewy.
 
Na mocy unii lubelskiej w 1569 w³±czony do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanis³aw Zaremba (biskup kijowski) w 1647 zosta³, wg wiernych, uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bo¿ej Berdyczowskiej, której obraz og³osi³ cudownym. Berdyczów nazywany zosta³ przez niego Ukraiñsk± Czêstochow±..
 
Zje¿d¿ali siê do Berdyczowa regularnie kupcy z najró¿niejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi w³a¶nie kupieckie zawo³anie ... pisz do mnie na Berdyczów -  jako, ¿e by³ to w ¿yciu wêdrownych kupców jedyny adres, gdzie by³o pewne, ¿e w przeci±gu 2-3 miesiêcy na pewno siê zjawi±. St±d poste restante Berdyczowa pe³ni³a wa¿n± rolê w przebiegu informacji handlowej.
 
Podczas II wojny ¶wiatowej w sanktuarium berdyczowskim mie¶ci³o siê rosyjskie wiêzienie.
 
Bar - 24 min -   Konfederacja barska (1768-1772) -  zbrojny zwi±zek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiê¿eniem aktu za³o¿ycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodleg³o¶ci Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Rosji, królowi Stanis³awowi Augustowi Poniatowskiemu i popieraj±cym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji by³o zniesienie ustaw narzuconych przez Rosjê, a zw³aszcza daj±cych równouprawnienie dysydentom.
 
#
 
     P³yta dvd nr 11
 

 
£yczakowskie opowie¶ci cz. I - 32 min - cmentarz Lwowa - historie grobów. Narratorem  jest prof. Stanis³aw Nicieja, znawca kresów wschodnich, historyk sztuki
 
£yczakowskie opowie¶ci cz. II - 26 min  Lekcja historii -  opowie¶æ o ludziach. Zarówno o tych, którzy tworzyli jego klimat i krajobraz projektuj±c i wykonuj±c nagrobki, kaplice i rze¼by (m.in. Parys Filippi, Cyprian Godebski), jak i tych dla których by³y one zamawiane. Tu spoczywaj± m.in. Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyñski, Artur Grottger, Prof. Stefan Banach, Mieczys³aw Gêbarowicz, Karol Szajnocha, Walery £oziñski, Ludwik Kubala. S± na cmentarzu groby powstañców listopadowych i kwatera powstañców styczniowych. Cmentarz £yczakowski, licz±cy 40 hektarów, jest klasycznym cmentarzem krajobrazowo– parkowym. Obszar, w którym go usytuowano stanowi malowniczy zak±tek. Jest to jedna z najstarszych nekropolii istniej±cych do dzi¶ w Europie.
 
#
 
P³yta dvd nr 12
 

 
¯ó³kiew - 26 min - miasto na Ukrainie, obwód lwowski, nad ¦win±. W latach 1951-91 nosi³o nazwê Niestierow  od nazwiska lotnika rosyjskiego Piotra Niestierowa; spotykana jest równie¿ transkrypcja Nesterow). Do 17 wrze¶nia 1939 siedziba powiatu w województwie lwowskim.
 
Za³o¿ona w 1597 przez hetmana polnego koronnego Stanis³awa ¯ó³kiewskiego. By³a miastem prywatnym. Nale¿a³o pó¼niej do Dani³owiczów, Sobieskich i Radziwi³³ów. ¯ó³kiew by³a ulubion± rezydencj± króla Jana III Sobieskiego. Król umocni³ miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorowa³ te¿ miasto w stylu barokowym, tu przywozi³ swoje liczne wojenne trofea. ¯o³kiew by³a garnizonem 6 Pu³ku Strzelców Konnych im. Hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.
 
W ¿ó³kiewskiej farze oprócz piêknych marmurowych nagrobków ¯ó³kiewskich i Sobieskich (autorstwa Andreasa Schlütera) znajdowa³y siê do 1939 ogromne malowid³a batalistyczne obrazuj±ce najwiêksze zwyciêskie bitwy króla Jana III Sobieskiego i jego pradziada Stanis³awa ¯ó³kiewskiego, tworz±ce jeden z najbardziej monumentalnych zespo³ów malarstwa batalistycznego w Europie:
 
Obrazy batalistyczne zosta³y na pocz±tku lat '60 XX wieku. umieszczone w Lwowskiej Galerii Sztuki w Olesku. Po wywiezieniu ich z ko¶cio³a w ¯ó³kwi nie by³y nigdy eksponowane we wspólnym miejscu. Po upadku ZSRR i zwrocie ko¶cio³a katolikom obrazy te nie powróci³y niestety na swoje dawne miejsce i pozosta³y w gestii galerii obrazów.
 
 Olesko - 25 min - Olesko po³o¿one jest 23 km na pó³noc od Z³oczowa, 72 km od Lwowa, 5 km od Podhorców przy szosie kijowskiej.
 
Budynek zamkowy dwupiêtrowy z baszt± w jednym z naro¿ników oraz baszt± przybramn±, prowadz±c± na dziedziniec zamkowy. W latach 80. XVII w. gruntownie odnowiony staraniem króla Jana III. Po I rozbiorze Polski zamieniony przez Austriaków na koszary. W 200 rocznicê Wiktorii Wiedeñskiej, w 1883, wykupiony z r±k austriackich. Podczas I wojny ¶wiatowej powa¿nie uszkodzony, w latach 30. odnowiony, ponownie uszkodzony podczas II wojny ¶wiatowej. W latach 1961-1965 odnowiony. Od 1975 pe³ni rolê filii Lwowskiej Galerii Sztuki. W zamku eksponowane s± ogromne malowid³a batalistyczne z ¿ó³kiewskiej fary, upamiêtniaj±ce zwyciêskie bitwy Jana III Sobieskiego i jego pradziada hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.
 
Ko¶ció³ parafialny pw. ¶w. Trójcy konsekrowany w 1597. Po II wojnie zamieniony na magazyn. Czê¶æ wyposa¿enia znajduje siê w Lwowskiej Galerii Sztuki. Obecnie w gestii cerkwi prawos³awnej.
 
Podhorce - wie¶ w zachodniej Ukrainie, w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego; 17 km. na p³n.-wsch. od Z³oczowa, 8 km. od Oleska i oko³o 17 km. od m. Brody. W II Rzeczypospolitej miejscowo¶æ by³a siedzib± gminy wiejskiej Podhorce w powiecie z³oczowskim województwa tarnopolskiego.
 
Zamek w stylu villa castello nale¿±cy pierwotnie do Stanis³awa Koniecpolskiego, zbudowany w latach 1637-1641. W zamku mie¶ci³a siê dawniej piêkna kolekcja malarstwa. Obrazy czê¶ciowo przechowywane s± w Muzeum Okrêgowym w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki (Lwów i zamek w Olesku). Najcenniejszy obraz z ca³ej kolekcji, Mi³osierny Samarytanin, dzie³o Jacoba Jordaensa, ewakuowany wraz z pewn± czê¶ci± zbiorów podhoreckich we wrze¶niu 1939 znajduje siê obecnie w Sao Paulo jako w³asno¶æ Fundacji Romana Sanguszki.
 
Cerkiew z klasztorem Bazylianów (z XVIII w.) wybudowana na rzucie krzy¿a ³aciñskiego z fasad± w stylu barokowym.
 
 Ko¶ció³ ¶w. Józefa z lat (1752-1766), wybudowany na zamówienie Wac³awa Rzewuskiego, wg planów Romanusa. Ko¶ció³ by³ najpierw ko¶cio³em zamkowym, a pó¼niej parafialnym. Jest budowl± z pó³kolist± kopu³±, o¶wietlon± na szczycie latarni± i ozdobion± krzy¿emAusteria - budynek dawnych stajen hetmañskich przekszta³cony w zajazd.
 
#
 
Informacje i zamówienia
 
 sokal2@wp.pl
tel. 660-332-172


@@@@@@@@@@@@@



Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

stadomoixos konfederacja tdw fryzja ironknights