Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecieñ 10, 2025, 04:51:25 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Wojna z pamiêtnika  (Przeczytany 3602 razy)
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« : Luty 28, 2010, 09:32:58 »

Stanis³aw Zasada
Wojna z pamiêtnika



Wieziono nas jak byd³o, w najgorszych, jakie mo¿na sobie wyobraziæ, warunkach.
By³a to najgorsza podró¿ w moim ¿yciu.

Tak opisywa³ wywózkê z Kresów do Uzbekistanu w 1940 roku. Wincenty Opa³ka. Mia³ wtedy 4 lata. Swoje prze¿ycia spisa³, gdy mia³ 16. Wraz ze wspomnieniami jego rówie¶ników mo¿na je przeczytaæ na wystawie wojennej w sanktuarium w Licheniu. Nosi tytu³: „Jaka¿ piêkna musi byæ Polska”.

Lekcje w beczce ¶miechu

Latem 1952 r. wychowawca klasy 3 a polskiego Gimnazjum Miko³aja Kopernika w Bottisham ko³o Cambridge namawia uczniów, by spisali wojenne wspomnienia. — Podeszli¶my do tego z wielkim entuzjazmem — wspomina po latach Krzysztof Mi³oszewski, jeden z wychowanków 3 a.

Wiêkszo¶æ gimnazjalistów pochodzi z Kresów. Na pocz±tku wojny zostali deportowani z rodzicami do Kazachstanu, Uzbekistanu, na Syberiê. Po utworzeniu armii Andersa opu¶cili Zwi±zek Sowiecki. Tu³ali siê przez Iran, Irak, Bliski Wschód, Indie, Afrykê, by w koñcu dotrzeæ do Wielkiej Brytanii.

Jako kilkunastolatkowie poszli do mêskiego gimnazjum. Szko³ê z internatem za³o¿yli polscy emigranci. Ch³opcy uczyli siê i mieszkali w wojskowych hangarach z falistej blachy, które przypomina³y przeciête na pó³ beczki. — Nazywali¶my je beczkami ¶miechu — wspomina Zdzis³aw £ucek, szkolny kolega Krzysztofa Mi³oszewskiego. — Warunki by³y spartañskie — dodaje.

— Ale mieli¶my dobrych nauczycieli, którzy wpoili nam patriotyzm — dopowiada K. Mi³oszewski. Przypomina sobie, jak na ka¿dym kroku s³ysza³, ¿e „Polska jest najlepsza”. — Bo gdzie na ¶wiecie by³o pierwsze ministerstwo edukacji? W Polsce. A gdzie by³a pierwsza w Europie konstytucja? W Polsce — Mi³oszewski jak dzi¶ pamiêta niektóre lekcje.

Wychowawcy w Bottisham powtarzali uczniom, ¿e maj± zdobyæ dobre zawody, bo inaczej bêd± w Anglii popychad³ami. Polscy gimnazjali¶ci zdali maturê, poszli na angielskie uniwersytety, potem pozak³adali rodziny, a niektórzy porozje¿d¿ali siê po ¶wiecie. O szkolnej kronice zapomnieli.

Okulary Traugutta

Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #1 : Luty 28, 2010, 09:33:20 »

Okulary Traugutta

— Pomy¶la³em, ¿e to mo¿e byæ temat na wystawê — opowiada Wojciech Luchowski o wspomnieniach uczniów z Bottisham. Klasow± kronikê odnalaz³ w zbiorach, które marianie sprowadzili do Lichenia z Fawley Court w Anglii.

Po³o¿ona nad Tamiz± posiad³o¶æ przez pó³ wieku nale¿a³a do zakonu. By³a w niej biblioteka poloników. Nad zbiorami czuwa³ ks. Józef Jarzêbowski, nauczyciel historii z prowadzonego przez marianów przed wojn± gimnazjum na warszawskich Bielanach. Przez ca³e ¿ycie gromadzi³ pami±tki zwi±zane z dziejami Polski. W czasie wojennej zawieruchy tu³a³ siê z nimi po ¶wiecie, by wreszcie znale¼æ dla nich miejsce w Fawley Court. Trafi³a tam te¿ kronika z Bottisham.

Ks. Jarzêbowski zmar³ w 1964 roku na obczy¼nie. Jego imiê nosi utworzone w licheñskim sanktuarium muzeum przeniesione z Fawley Court. Wojciech Luchowski, historyk sztuki z wykszta³cenia, od miesiêcy przegl±da zbiory. S± w¶ród nich okulary Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. Kronikê z Bottisham kustosz wykorzysta³ do opowiedzenia wojny tak, jak widzia³y j± dzieci.

Wystawa znajduje siê w dolnej czê¶ci bazyliki licheñskiej. Wielkie plansze ze zdjêciami pokazuj± w skrócie historiê II wojny ¶wiatowej. Najbardziej przejmuj±ce s± zdjêcia polskich zes³añców. Na jednym grupa kobiet pod okiem stra¿nika pracuje przy wyrêbie lasów pod Swierd³owskiem, obok pogrzeb zes³anki w okolicach Archangielska, przy prostej trumnie rodzina. Dalej fotografie z formowania siê Armii Polskiej w ZSRR i jej ewakuacja na Bliski Wschód. Wystawê zamyka du¿e zdjêcie z polskim krajobrazem pe³nym wierzb i s³owami: „Jaka¿ piêkna musi byæ Polska”.
Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #2 : Luty 28, 2010, 09:33:42 »

Praklatyje Palaki

„Pakowanie prawie ju¿ gotowe. Ojciec zaprzêga konie, a Matka wk³ada na wóz pozosta³o¶ci. Widzi to jeden z przyby³ych, Polak z pochodzenia, lecz sprzedawczyk, politruk sowiecki. Chwyta za pakunki i rozrzuca je po ¶niegu krzycz±c: Wy praklatyje Palaki, po szto wam tyje lachmany” — zapisa³ w szkolnej kronice Pawe³ Czernik. W 1940 roku z rodzicami i rodzeñstwem wywieziono go z rodzinnej wsi Oko³owicze spod Nowogródka w g³±b Rosji.

Wywieziony do Kazachstanu Franciszek Wojewódka wspomina³: „Mama pracuj±c ciê¿ko zachorowa³a i posz³a do rosyjskiego szpitala. Najstarsza siostra odwiedza³a mamê co dnia. Raz przysz³a zap³akana i powiedzia³a ¿e mama umar³a. Ta chwila by³a najtragiczniejsza w moim ¿yciu. Na drugi dzieñ poszli¶my do sierociñca”.

Tadeusz Cymbaluk: „Z nadziej± lepszej nieco doli jechali¶my do Archangielska. Podczas podró¿y zdarza³y siê straszne nieraz sceny na przyk³ad widok matki wyrywaj±cej sobie w³osy za dzieckiem które umar³o z g³odu.

Do ¶mierci nie zapomnê chwili gdy bêd±c z mamusi± nad strumieniem zobaczy³em p³yn±c± skórkê chleba. Bieg³em za ni± d³ugo i musia³em z p³aczem wróciæ gdy¿ nie zdo³a³em jej z³owiæ. Jednego dnia Tatu¶ przyniós³ worek. Ciekawi byli¶my co on zawiera. Tatu¶ wyci±gn±³ polski mundur, który dosta³ w wojsku do którego wst±pi³”.

Pe³ne grozy prze¿ycia s±siaduj± z opisami m³odzieñczych przygód. Jak we wspomnieniach Wincentego Opa³ki: „Po wielu dniach podró¿y zawieziono nas do Indii do Bombayu. Tam by³o nam tak dobrze jak w raju. Mieszkali¶my nad morzem. Prawie co dzieñ siedzia³em w wodzie. Nie umia³em p³ywaæ wiêc musia³em siedzieæ. Nic specjalnego tam miê nie spotka³o, tylko to ¿e raz dosta³em po g³owie od Indusa kokosem”.

Romuald Kubisz mia³ w Afryce inn± przygodê: „Z bratem i koleg± poszli¶my pod budkê policyjn±. By³a ona ko³o trawy i d¿ungli. Ko³o budki zobaczy³em pieñ le¿±cy przy trawie jeszcze p³on±cy. Postanowi³em zrobiæ ognisko. Przynie¶li¶my trawy i rzucili¶my na pieñ. Zacz±³em dmuchaæ. Buchn±³ ogieñ. Ani spostrzeg³em siê gdy zajê³a siê trawa i zaczê³a siê paliæ z okropnym trzaskiem. To zbudzi³o murzyna. Widz±c co siê dzieje zacz±³ krzyczeæ”.

¯ycie na Czarnym L±dzie nie zawsze by³o beztroskie. Kilkana¶cie linijek dalej R. Kubisz zapisa³: „W roku 1947 piorun zabija moj± Mamê pe³ni±c± s³u¿bê w szpitalu. By³ to wielki cios dla nas. Zosta³em z siostr±, z bratem, sam w Afryce”.

Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #3 : Luty 28, 2010, 09:34:13 »

¯eby pamiêtaæ

W kwietniow± sobotê 2009 r. Krzysztof Mi³oszewski przegl±da³ jak co tydzieñ weekendowe wydanie „Dziennika Polskiego”. Prenumeruje go od lat. Oniemia³ z wra¿enia, gdy na pierwszej stronie zobaczy³ swoje zdjêcie ze szkolnych czasów. Stara fotografia ilustrowa³a artyku³ o licheñskiej wystawie.Krzysztof Mi³oszewski zadzwoni³ do dawnego kolegi z klasy, Andrzeja Lipiñskiego. Zaczêli wspominaæ szkolne lata. Rozdzwoni³y siê kolejne telefony. We wrze¶niu Lipiñski, Mi³oszewski, £ucek i Kubisz przyjechali do Lichenia. Obejrzeli wystawê i przegl±dali z zaciekawieniem kronikê.

Krzysztof Mi³oszewski d³ugo wpatrywa³ siê w swoje pisane niebieskim atramentem kaligrafowane pismo. Wspomienia zacz±³ od zdania: „Jaka¿ piêkna musi byæ Polska. Czego¿ bym nie da³ dzi¶ za to, aby choæ trochê pamiêtaæ te czasy, kiedy bêd±c ma³ym dwuletnim dzieckiem nie rozumiej±c niczego ¿y³em z Rodzicami w Ojczy¼nie”.

Zapisane
galicja
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 86


« Odpowiedz #4 : Lipiec 23, 2010, 14:29:44 »

[size=24]Film DVD dla Ciebie[/size]

[size=18]Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej £askawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
[/size]


[size=18]Zamówienia proszê sk³adaæ pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:

94-340-60-06 
[/size]

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ironknights zabojcy peszer fryzja cs-komandosi