Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecieñ 10, 2025, 05:08:53 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Obrazy zapomnianej wojny  (Przeczytany 3441 razy)
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« : Luty 28, 2010, 09:31:20 »

Czasami mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e dla Polaków historia XX wieku zaczê³a siê 11 listopada 1918 roku. A pierwsz± katastrof±, jaka spad³a na ziemie wschodnie Rzeczypospolitej, by³a wojna polsko-bolszewicka 1920 roku.

 
¼ród³o: KARTA
Karta numer 61/2009
+zobacz wiêcejNiestety, trudno nie zgodziæ siê z Winstonem Churchillem, który po zakoñczeniu I wojny ¶wiatowej powiedzia³, ¿e po zmaganiach gigantów przysz³a pora na zmagania kar³ów.

To s³owa bolesne dla polskiej wra¿liwo¶ci, ale rzeczywi¶cie wojna polsko-bolszewicka jawi siê jako marna potyczka w porównaniu ze zderzeniem potê¿nych, milionowych armii cesarstwa niemieckiego, monarchii austro-wêgierskiej i cesarstwa rosyjskiego w latach 1914 – 1917. Na nieszczê¶cie front wschodni I wojny ¶wiatowej przebiega³ w du¿ej czê¶ci przez polskie Kresy. Nie trzeba dodawaæ, ¿e by³a to dla tych ziem istna apokalipsa.

O zapomnianej I wojnie ¶wiatowej na Kresach przypomina „Karta”. Zas³u¿ony periodyk opublikowa³ kilkadziesi±t zdjêæ robionych przez ¿o³nierzy i korespondentów wojennych pañstw centralnych na polskich terytoriach. Zburzony Stanis³awów, wstrz±saj±ce fotografie uchod¼ców z Wo³ynia z 1916 roku, niemiecka polowa centrala telefoniczna nad jeziorem Narocz.

Ziemiañskie dworki, wiejskie cha³upy i kresowe miasteczka, których ulicami przechadzaj± siê w±saci ¿o³nierze w charakterystycznych pikielhaubach... Jak pisze wspó³pracownik „Karty” i kolekcjoner Kuba Koz³owski, do dzi¶ antykwariaty w Alzacji i Niemczech pe³ne s± unikalnych pocztówek z polskich Kresów, przysy³anych rodzinom przez niemieckich ¿o³nierzy, którzy podczas I wojny ¶wiatowej walczyli na froncie wschodnim.

Rzeczpospolita
Zapisane
galicja
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 86


« Odpowiedz #1 : Lipiec 23, 2010, 14:29:00 »


[size=24]Film DVD dla Ciebie[/size]

[size=18]Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej £askawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
[/size]


[size=18]Zamówienia proszê sk³adaæ pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:

94-340-60-06 
[/size]

Zapisane
Agnes
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 45


« Odpowiedz #2 : Lipiec 06, 2013, 08:17:36 »

Marta Walczewska, STARY LWÓW



Kiedy zim± 1945 roku zbli¿a³ siê czas ekspatriacji z rodzinnego Lwowa, moja matka stara³a siê pokazaæ córkom to, co w tym mie¶cie najpiêkniejsze. Zaprowadzi³a nas na teren Targów Wschodnich, gdzie zobaczy³y¶my Panoramê Rac³awick±, i do pracowni in¿yniera Janusza Witwickiego, kolegi mojego ju¿ wówczas nie¿yj±cego ojca, gdzie obejrza³y¶my panoramê plastyczn± historycznego Lwowa. Ten wspania³y model miasta zachwyci³ mnie i pozosta³ w pamiêci. Oczywi¶cie nie potrafi³am wtedy oceniæ warto¶ci dzie³a, niezwyk³ej dok³adno¶ci jego wykonania. Wielkie wra¿enie zrobi³o na mnie o¶wietlenie modelu – inne w s³oñcu, inne w noc ksiê¿ycow± – i ¶wiate³ka w oknach miniaturowych budynków.



W naszym rodzinnym archiwum zachowa³ siê tekst audycji radiowej Z mikrofonem po starym Lwowie. Jest to wywiad przeprowadzony przez mojego ojca dr. Henryka Breita z in¿. architektem Januszem Witwickim na temat tworzonego przez niego modelu Lwowa z drugiej po³owy XVIII wieku. Uzupe³nieniem tego tekstu jest sprawozdanie z dat± 29 kwietnia 1938 r., podpisane przez samego Witwickiego. Pod tytu³em opracowania Witwicki dopisa³ odrêcznie: Czy sprawa nie jest coraz bardziej aktualna ze wzglêdu na zbli¿aj±cy siê rok 1940?
Lwów przygotowywa³ siê wtedy do uroczysto¶ci sze¶æsetlecia powstania miasta – tego prawdziwego miasta, Kazimierzowskiego. Nie przeczuwano jeszcze czekaj±cego nas dramatu. Janusz Witwicki, syn znakomitego filozofa i psychologa, walczy³ w 1920 r. z bolszewikami w obronie Lwowa. Sudiowa³ architekturê na Politechnice Lwowskiej i historiê sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierz. Od 1928 r. zbiera³ materia³y ikonograficzne do panoramy historycznej miasta Lwowa. Wykonanie zamierzonego dzie³a przekracza³o finansowe mo¿liwo¶ci rodziny Witwickich, a Zarz±d Miejski nie by³
w stanie zapewniæ sta³ej dotacji przedsiêwziêciu, obliczonemu na kilka lat pracy paroosobowego zespo³u fachowców. W 1935 r. powsta³o Towarzystwo Budowy Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa.
Witwicki stworzy³ projekt budynku, w którym mia³a siê znale¼æ panorama. Oto jej opis:
Model w postaci ko³a o ¶rednicy 15 m, odtwarzaj±cy teren ¶ródmie¶cia [Starego Miasta] z przedmie¶ciami, w skali 1:200, w drzewie lipowym. Dooko³a obraz olejny wys. 1,5 m, przedstawiaj±cy dalsze okolice. Pawilon ¿elbetowy o kszta³cie sklepienia krzy¿owego bêdzie posiada³ wewn±trz korytarz ruchomy, biegn±cy wko³o o ¶rednicy 19 m, co da iluzjê przelotu awionetk± na wysoko¶ci 350 m wokó³ miasta. Mo¿na, zamiast wznoszenia budowli ¿elbetowej, wykorzystaæ Basztê Prochow±. Projektowany jest jeszcze pok³ad górny z posadzk± z tafli szklanych. Przez otwór o¶rednicy 6 m po¶rodku posadzki mo¿na obserwowaæ ¶ródmie¶cie z lotu ptaka. Wszystkie obiekty bêdzie mo¿na ogl±daæ w ró¿nym o¶wietleniu – s³onecznym, w nocy ksiê¿ycowej, w ³unie po¿aru, oraz ¶wiat³o z wnêtrz budynków.
Opinie Komisji Rzeczoznawców, powo³anej przez Zarz±d Miejski we Lwowie, podkre¶la³y naukowe podej¶cie Witwickiego. Inicjatywa cieszy³a siê poparciem wojewody lwowskiego dr. Alfreda Bi³yka.
Witwicki rozpocz±³ pracê od wykonania modelu ¶ródmie¶cia w skali 1:500. Dla ka¿dego obiektu wykonywano rysunki w skali 1:200, oparte na badaniach archiwalnych Witwickiego. Miasto przydzieli³o lokal na pracowniê przy ul. Ormiañskiej 23. Wykonywano w niej modele o nies³ychanej precyzji, odtwarzano nawet w o³owiu pomniki na ulicach Lwowa.


 

Po wkroczeniu Rosjan do miasta prac nie przerwano, w³adze sowieckie nie przeszkadza³y. W 1941 r. przysz³a okupacja niemiecka, a wed³ug Niemców praca zas³ugiwa³a na poparcie. Po powtórnym wej¶ciu Rosjan w lipcu 1944 r. w³adze sowieckie postanowi³y zatrzymaæ panoramê i jej autora we Lwowie. Witwicki odmówi³. Uda³ siê nawet do Chruszczowa – ten obejrza³ panoramê i wyrazi³ zgodê na wywiezienie jej do Polski, ale w³adze ukraiñskie we Lwowie sprzeciwi³y siê. W 1946 r. Witwicki zamówi³ sto³y, które pod blatami mia³y pojemne skrzynie. Do nich zapakowano ruchome elementy panoramy. W lipcu 1946 r. rodzina Witwickich przygotowywa³a siê do ekspatriacji. Ponowiono naciski, aby Witwicki zosta³ we Lwowie, ale ten jeszcze raz odmówi³. Kilka dni pó¼niej zosta³ zamordowany.
Wdowa, Irena Witwicka z dwoma córkami, wyjecha³a do Polski. Wioz³a ze sob± sto³y, a w nich ukryte elementy panoramy. By³y one potem przechowywane w Zak³adzie Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej. W latach 80. zosta³y przewiezione do Wroc³awia, do magazynów Muzeum Architektury, a w latach 1988–89 by³y zdeponowane w Muzeum Archidiecezjalnym. W 1994 r. znalaz³y siê w Muzeum w Arsenale. Jednak dopiero Muzeum Sztuki Medalierskiej stworzy³o warunki do ekspozycji panoramy. Od czasu otwarcia wystawy muzeum jest odwiedzane nie tylko przez lwowiaków, ale i licznie przez m³odzie¿ i mieszkañców Wroc³awia. Po raz pierwszy muzeum sta³o siê dochodowe!


Literatura
Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa, Lwów 1938
Maciej Piotrowski, Zaklêty we Lwowie [w:] Tygodnik „Solidarno¶æ” 7/2001
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 22, 2014, 18:46:04 »

Zdajê sobie sprawê, ¿e to, co tu piszê bêdzie szokiem dla wiêkszo¶ci Ukraiñców. Piszê to jednak nie w tym celu, by wypominaæ Ukraiñcom okupacjê Krymu i moralnie usprawiedliwiaæ rozpad pañstwa. Piszê to po to, by w³a¶nie dzisiaj, w sytuacji, gdy czê¶æ obecnego terytorium pañstwa ukraiñskiego grozi od³±czeniem siê od reszty, sk³oniæ Ukraiñców do refleksji. Mo¿e wówczas przyjm± jeden standard oceniania historii. Je¶li Krym uwa¿aj± za integraln± czê¶æ swojego kraju; je¶li uwa¿aj±, ¿e nie s± jego okupantami, to dlaczego za okupantów Ukrainy uwa¿aj± Polaków.
http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz%2Fukrainska-okupacja-krymu-polska-okupacja-ukrainy#
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tdw peszer konfederacja zabojcy pisanepioremanila