Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecień 15, 2025, 00:34:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: z KresĂłw Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej na Ziemie Zachodnie i Pó³nocne  (Przeczytany 4773 razy)
Sokal
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 73


« : Czerwiec 17, 2009, 17:59:27 »

Lubuszanie z kresĂłw wschodnich
W roku 2008 ukaza³a siê nak³adem Zarz¹du Krajowego Towarzystwa Mi³oœników Polesia obszerna (ponad 300 stron) ksi¹¿ka zatytu³owana "Lubuszanie z kresów wschodnich. Wspomnienia i dokonania". O jej zawartoœci daje pojêcie wstêp pióra Kazimierza Suproniuka, który przytaczamy poni¿ej.

 
WstĂŞp
W miarê oddalania siê w czasie dni przybycia transportów przesiedleùczych z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej na Ziemie Zachodnie i Pó³nocne roœnie koniecznoœÌ utrwalenia w œwiadomoœci wspó³czesnych i przysz³ych pokoleù wiedzy o przybyszach ze Wschodu, ich dziejach, dorobku materialnym i kulturowym.

Prezentowana ksi¹¿ka "Lubuszanie z Kresów Wschodnich. Wspomnienia i dokonania" ma za zadanie ukazaÌ ogrom pracy, jaki w³o¿yli kresowi przesiedleùcy w powtórn¹ slawizacjê Ziem Odzyskanych, wskazaÌ na ró¿norakie wartoœci naszego dzisiejszego dziedzictwa kulturowego, jak równie¿ uœwiadomiÌ naszym sukcesorom mnogoœÌ wartoœci spo³ecznych i duchowych wniesionych w proces adaptacji kulturowej tych ziem, zas³uguj¹cych na docenienie w XXI wieku.

PierwszÂą czêœÌ ksi¹¿ki pt. „Na ÂścieÂżkach pamiĂŞci" otwiera tekst Heleny Arciszewskiej-Jakubowskiej „Polesie - Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej", przedstawiajÂący w ogĂłlnych zarysach charakterystykĂŞ geograficzno-przyrodniczÂą Polesia, jego dzieje oraz sylwetki wielkich PolakĂłw zwiÂązanych z tÂą ziemiÂą.

Po nim nastĂŞpujÂą nadesÂłane na konkurs pn. „Polesie w sercu zapisane", ogÂłoszony w 2007 r. przez Towarzystwo MiÂłoÂśnikĂłw Polesia, wspomnienia: Marii Przybylak - znanej gorzowskiej poetki, Alberta Kulika oraz Marii Mazurek, ktĂłrzy przybliÂżajÂą nam - na przykÂładzie dziejĂłw swoich wÂłasnych rodzin - problemy PolakĂłw zamieszkujÂących przed wojnÂą i w czasie wojny tereny Polesia i innych ziem kresowych, nĂŞkanych przeÂśladowaniami nacjonalistĂłw ukraiĂąskich, mordowanych i zsyÂłanych na Sybir.

Wspomnienia poety Wincentego Zdzitowieckiego w czêœci dotycz¹cej tamtych ziem s¹ ju¿ oparte g³ównie na opowieœciach matki - gdy jego rodzina przyby³a na Ziemie Zachodnie, by³ ma³ym dzieckiem, nie pamiêta³ wiêc tamtych czasów.

Podobnie Zofia Biliùska - gorzowska rzeŸbiarka, której refleksyjno-sentymentalne rozwa¿ania pt. "Polesie - ocaliÌ od zapomnienia" zamykaj¹ pierwsz¹, "wspomnieniow¹" czêœÌ ksi¹¿ki. "My, potomkowie Polaków ze Wschodu, nigdy nie wyzbêdziemy siê sentymentalizmu, uczucia podwójnej osobowoœci i podwójnego patriotyzmu, bo przecie¿ tam, na Wschodzie, jest nasz rodzinny dom" - pisze Pani Zofia, wyjaœniaj¹c i uzasadniaj¹c w ten sposób zarówno wielkie zaanga¿owanie Kresowian w popularyzacjê wiedzy o tamtych stronach i dba³oœÌ o podtrzymywanie kresowych tradycji, jak i powstanie tej publikacji."

CzêœÌ druga ksi¹¿ki, zatytu³owana "LudnoœÌ kresowa w gospodarczym i spo³eczno-politycznym rozwoju Gorzowa Wlkp. i regionu gorzowskiego w latach 1945-2006", dotyczy powojennych dziejów przesiedleùców ze Wschodu ju¿ na Ziemi Lubuskiej i ich dzia³alnoœci na tych terenach. Zawiera m.in.teksty referatów wyg³oszonych na konferencji nt. "Udzia³ ludnoœci z Kresów Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej w zagospodarowaniu i rozwoju Gorzowa Wlkp. i regionu po 1945 roku", zorganizowanej przez Towarzystwo Mi³oœników Polesia wspólnie z innymi towarzystwami kresowymi oraz Zamiejscowym Wydzia³em Kultury Fizycznej AWF w Poznaniu i Polskim Towarzystwem Historycznym.

Otwiera jÂą artykuÂł Bogdana Kunickiego "Kresowe sentymenty", charakteryzujÂący pod wzglĂŞdem demograficznym spoÂłeczeĂąstwo zasiedlajÂące po II wojnie Ziemie Odzyskane. Jerzy Sygnecki w tekÂście "Wysiedlenia ludnoÂści polskiej w latach II wojny Âświatowej" przedstawia dzieje polityki wysiedleĂączej, ktĂłra doprowadziÂła m.in. do ekspatriacji Kresowian na tereny Lubuskiego. Piotr FrankĂłw natomiast opisuje, jak wyglÂądaÂł proces zasiedlania Gorzowa i powiatu gorzowskiego w latach 1945-1948 na tle ruchĂłw migracyjnych PolakĂłw po II wojnie Âświatowej.

Po tekstach o treœci ogólnohistorycznej nastêpuj¹ bardziej szczegó³owe. Maria Przybylak opisuje dzieje swojej rodziny po przyjeŸdzie na Ziemie Zachodnie, swoj¹ pracê w "Stilonie" oraz jak dosz³o do tego, ¿e zosta³a cenion¹ poetk¹, a tak¿e historiê powstania w Gorzowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Dope³nieniem tej opowieœci jest próbka jej twórczoœci poetyckiej. Julian Michalik opowiada o tym, jak po wojnie przesiedleùcy organizowali szkolnictwo w Ko¿uchowie, a opowieœÌ uzupe³niaj¹ bogate materia³y ilustracyjne - dokumenty, fotografie itp. Zofia Nowakowska prezentuje ¿yciorys mieszkaj¹cej w Gorzowie zas³u¿onej Poleszuczki Janiny Ma³aszczyckiej - nauczycielki i dzia³aczki na rzecz utrwalania kultury poleskiej. Janusz Hrybacz natomiast opisuje udzia³ ekspatriowanej ludnoœci Wileùszczyzny w rozwoju miasta Gorzów Wielkopolski.

Na koniec dorobek gorzowskich towarzystw kresowych prezentuj¹ ich prezesi: Kazimierz Suproniuk - Towarzystwa Mi³oœników Polesia, Piotr Franków -Towarzystwa Mi³oœników Lwowa i Kresów Po³udniowo-Wschodnich, Janusz Pop³awski - Towarzystwa Mi³oœników Wilna i Ziemi Wileùskiej. Zamykaj¹ ksi¹¿kê noty biograficzne nie¿yj¹cych autorów publikowanych tekstów: Alberta Kulika, Wincentego Zdzitowieckiego i Marii Przybylak.

Kresowianie na Ziemi Lubuskiej stanowi¹ swojego rodzaju zbiór spo³eczeùstw, które nosz¹ na sobie znamiona wielkiej wielowiekowej tradycji oraz patriotyzmu i z tego wzglêdu nale¿a³oby sobie ¿yczyÌ, aby te wielkie wartoœci trwa³y nadal, a ¿aden wspó³czesny styl czy moda nie zniszczy³y ich i nie wypar³y. Niech ta ksi¹¿ka bêdzie wyrazem pamiêci i uznania za wk³ad Kresowian w rozwój gospodarczy i kulturowy Ziem Zachodnich i Pó³nocnych.

Kazimierz Suproniuk

Zapisane
krystyna55
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #1 : Styczeń 23, 2010, 08:14:51 »

Filmy historyczno-krajoznawcze:

http://rodowy.pl/video/Wilno.wmv
http://rodowy.pl/video/Lwow.wmv

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. Âśw.Piotra i PawÂła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

ZabuÂże k/Sokala - cerkiew pw. Âśw. MichaÂła ArchanioÂła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
Zapisane
galicja
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #2 : Lipiec 23, 2010, 16:02:51 »

[size=16]Polskie kresy na pÂłytach dvd[/size]
@@@

Owocem sentymentalnej podró¿y do Wilna jest  film na pÂłycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . TrwajÂący ponad 80 minut reportaÂż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wĂŞdrĂłwkĂŞ rodowitej wilnianki Tatiany, ktĂłra po Âśmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matkÂą wyjechaÂła na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wrĂłciÂła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczê³¹  szukaĂŚ ÂśladĂłw mÂłodoÂści jej rodzicĂłw i krewnych oraz swojego dzieciĂąstwa.

Tak jak mia³a szczêœcie odkryÌ, ¿e jej stryj nie zgin¹³ w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakoùczeniu o¿eni³ siê i wyjecha³ w 1945 r. do Polski, tak - dziêki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora koœcio³a NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalaz³a groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszka³a jako dziecko.

Film pokazuje wĂŞdrĂłwkĂŞ Tatiany po cmentarzach,  starych uliczkach i zauÂłkach Wilna, fragmenty liturgii w KoÂścioÂłach i cerkwiach, a przede wszystkim w koÂściele franciszkaĂąskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





[size=18]Szczegó³owe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
[/size]

Zapisane
galicja
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2010, 16:03:13 »


[size=24]Film DVD dla Ciebie[/size]

[size=18]Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej ÂŁaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
[/size]


[size=18]ZamĂłwienia proszĂŞ skÂładaĂŚ pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06
[/size]


Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tdw stadomoixos ironknights konfederacja zabojcy