Sokal
U¿ytkownik
 
Wiadomo¶ci: 73
|
 |
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 29, 2009, 06:50:56 » |
|
Czy mo¿na w dzisiejszych czasach udaæ siê jeszcze w podró¿ do ‚Galicji“?
Galicja, ta ‚ma³a filia wiekiego ¶wiata“, jak pisa³ o niej Joseph Roth, by³a ojczyzn± Polaków, Ukraiñców, ¯ydów, Rosjan, Niemców, Tatarów, Ormian, Bojków, Huculów, £emków....
Wszystkie te narodowo¶ci i grupy etniczne ¿y³y ze sob± we wzajemnej tolerancji, przenika³y siê i nie¶wiadomie dzieñ po dniu wzbogaca³y kulturowo swój kraj. Tak by³o ju¿ w XII wieku w Królestwie Galicyjsko-Wo³yñskim i ci±gle jeszcze pod koniec XIX i na pocz±tku XX wieku w Królestwie Galicji i Lodomerii, w czê¶ci dualistycznej monarchii Austro-Wêgier.
Bóg i ‚¶wiecki brat papie¿a, monarcha“ trzymali piecze nad swoim krajem, przez co czas w Galicji p³yn±³ wolniej a codzienne ¿ycie - mimo srogiej biedy, która nie wiadomo, jak i kiedy tam siê zadomowi³a - by³o harmonijne, sielankowe, prawie ba¶niowe.
Zarówno dzikie kozackie powstania, jak i bezlitosne jarzmo polskiej szlachty i magnaterii nie mog³y powstrzymaæ bujnego rozwoju Galicji. Co jednak spad³o na Galicjê jak grom z jasnego nieba i ‚rozerwa³o j± ¿ywcem na strzêpy“ - to nacjonalizmy, ‚nowe wyznania“, które zburzy³y stary nabo¿ny porz±dek ¶wiata.
Po Drugiej Wojnie ¦wiatowej Galicjê przeciê³a granica polsko-radziecka: wielokulturowo¶æ ust±pi³a miejsca jedno¶ci etnicznej.
Ta ba¶niowa Galicja, któr± znam z opowie¶ci i literatury, skrywa wiele pytañ odno¶nie swojego mitu i tera¼niejszo¶ci.
|