Sokal
UÂżytkownik
 
Wiadomości: 73
|
 |
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 29, 2009, 06:50:56 » |
|
Czy moÂżna w dzisiejszych czasach udaĂŚ siĂŞ jeszcze w podró¿ do ‚Galicji“?
Galicja, ta ‚maÂła filia wiekiego Âświata“, jak pisaÂł o niej Joseph Roth, byÂła ojczyznÂą PolakĂłw, UkraiĂącĂłw, ÂŻydĂłw, Rosjan, NiemcĂłw, TatarĂłw, Ormian, BojkĂłw, HuculĂłw, ÂŁemkĂłw....
Wszystkie te narodowoÂści i grupy etniczne ÂżyÂły ze sobÂą we wzajemnej tolerancji, przenikaÂły siĂŞ i nieÂświadomie dzieĂą po dniu wzbogacaÂły kulturowo swĂłj kraj. Tak byÂło juÂż w XII wieku w KrĂłlestwie Galicyjsko-WoÂłyĂąskim i ciÂągle jeszcze pod koniec XIX i na poczÂątku XX wieku w KrĂłlestwie Galicji i Lodomerii, w czĂŞÂści dualistycznej monarchii Austro-WĂŞgier.
BĂłg i ‚Âświecki brat papieÂża, monarcha“ trzymali piecze nad swoim krajem, przez co czas w Galicji pÂłyn¹³ wolniej a codzienne Âżycie - mimo srogiej biedy, ktĂłra nie wiadomo, jak i kiedy tam siĂŞ zadomowiÂła - byÂło harmonijne, sielankowe, prawie baÂśniowe.
ZarĂłwno dzikie kozackie powstania, jak i bezlitosne jarzmo polskiej szlachty i magnaterii nie mogÂły powstrzymaĂŚ bujnego rozwoju Galicji. Co jednak spadÂło na GalicjĂŞ jak grom z jasnego nieba i ‚rozerwaÂło jÂą Âżywcem na strzĂŞpy“ - to nacjonalizmy, ‚nowe wyznania“, ktĂłre zburzyÂły stary naboÂżny porzÂądek Âświata.
Po Drugiej Wojnie Œwiatowej Galicjê przeciê³a granica polsko-radziecka: wielokulturowoœÌ ust¹pi³a miejsca jednoœci etnicznej.
Ta baÂśniowa Galicja, ktĂłrÂą znam z opowieÂści i literatury, skrywa wiele pytaĂą odnoÂśnie swojego mitu i teraÂźniejszoÂści.
|