Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecieñ 10, 2025, 04:47:15 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Po³o¿enie i historia Lwowa  (Przeczytany 13621 razy)
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:04:15 »

Fragmenty filmów video (320x240)



3 minuty dla Lwowa (obrazy ulic, ko¶ció³ Bernardynów i katedra we Lwowie nagrane 20 lat temu -22.08.1988 r.)
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/3minuty_dla_Lwowa.WMV

Polski Lwów - opowie¶ci o Lwowie i znanych ludziach
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/Lwow.wmv

Podró¿ sentymentalna do Ziemi Ojców - pocz±tek filmu o Sokalu i okolicach
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Historia cerkwi na Zabu¿u k/Sokala wg jednego z mieszkañców
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Pie¶ñ o Matce Boskiej w cerkwi pw. ¶w.¶w. Piotra i Paw³a w Sokalu
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV


~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~

Obecnie jest to najwiêksze miasto le¿±ce w zachodniej czê¶ci Ukrainy, ok. 100 km od wschodniej granicy z Polsk±. Miasto le¿y w Kotlinie Lwowskiej, która styka siê z Roztoczem siêgaj±cym a¿ na ziemie polskie.
Pod wzglêdem przyrodniczo - geograficznym Lwów le¿y na pograniczu trzech zupe³nie ró¿nych krain: Roztocza, Podola i Pobu¿a. Dolina w której roz³o¿y³ siê Lwów wy¿³obiona zosta³a przez niewielki potok Pe³tew, dop³yw Bugu p³yn±cy na wschód przez Pobu¿e. Potok ten w³±czony w XIX wieku do kanalizacji miejskich znik³ z powierzchni terenu. Tereny, na których jest po³o¿ony Lwów stanowi± granicê pomiêdzy dorzeczami Wis³y, Dniestru i Dniepru.
Miasto po³o¿one jest na dziale wodnym pomiêdzy zlewiskami morza ba³tyckiego i czarnego. Dzia³ ten biegnie dok³adnie pod ko¶cio³em ¶w. El¿biety, z którego rynien deszczówka p³ynie do dwóch ró¿nych oceanów.
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:05:55 »

HISTORIA:

Obszar obecnego Lwowa przed powstaniem miasta dzieli³ losy ca³ej Ziemi Czerwieñskiej, inaczej zwanej Rusi± Czerwon±. W po³owie X wieku wchodzi³ w sk³ad w³adztwa ksiêcia Polan Mieszka I. Wyprawa w roku 981 podda³a Grody Czerwieñskie panowaniu wielkiego monarchy Rusi Kijowskiej W³odzimierza.
Pañstwo Piastowskie ponownie siêgnê³o po dorzecze Górnego Bugu po zwyciêskiej wyprawie Boles³awa Chrobrego na Kijów (1018). Kryzys i rozpad pierwszej monarchii polskiej w latach trzydziestych spowodowa³ powrót rz±dów Rurykowiczow, w osobie wielkiego ksiêcia Jaros³awa M±drego. Boje o te ziemie toczy³ jeszcze król Boles³aw ¦mia³y.
Ju¿ w XI stuleciu Ru¶ Kijowska wesz³a w okres rozbicia dzielnicowego, tak charakterystycznego dla wiêkszo¶ci terenu Europy. W zachodniej czê¶ci pañstwa uformowa³o siê ksiêstwo Romanowiczów, jednej z wielu ga³êzi rodu Ruryka, Ru¶ Halicko – W³odzimierska. Rozci±ga³o siê ono od Drohiczyna i Brze¶cia, po Przemy¶l, obejmuj±c tak¿e Wo³yñ.
W 1223 roku na ca³± Ru¶ spad³a katastrofa – wielka klêska militarna zadana przez naje¼d¼cê mongolskiego. Ksi±¿êta ruscy, w tym równie¿ Halicko – W³odzimierscy, musieli uznaæ zwierzchno¶æ Z³otej Ordy. W tym ciê¿kim czasie Ksi±¿e Dani³³o za³o¿y³ w dolinie Pe³twi nowy gród nazywaj±c go na cze¶æ swojego syna Lwim.
W 1250 roku knia¼ Lew obj±³ go we w³adanie. U stop grodu wyros³o miasto zwane Lwowem. U¿ywano i innych nazw – Leopolis, Lemberg, Lwiw.
Przysz³± metropoliê usytuowano na dziale wodnym Ba³tyku i Morza Czarnego, w¶ród wzgórz po³udniowego Roztocza, na przeciêciu kilku szlaków handlowych. Jeden z nich ³±czy³ Polskê i resztê Europy z portami czarnomorskimi, zw³aszcza genueñsk± koloni± na Krymie — Kaffa, drugi — Ru¶ z Wêgrami. We Lwowie obok ludno¶ci ruskiej coraz wiêcej pojawia³o siê Niemców, Polaków, Ormian, Greków, ¯ydów.
Pierwotnie gród by³ lokowany na pó³noc od dzisiejszego Starego Miasta, w rejonie ul. ¯ó³kiewskiej (Chmielnickoho), pomiêdzy Pe³twi± (obecn± ul. Czornowo³a)a stokiem zachodnim wzgórza zwanego pó¼niej Wysokim Zamkiem.
Wschodni kraniec miasta znajdowa³ siê w rejonie obecnego klasztoru Benedyktynek, którego grube mury s³u¿y³y celom obronnym. W tym czasie powsta³ Rynek, zwany pó¼niej Starym Rynkiem. Dlatego te¿ budowle z tamtego czasu znajduj± siê na dzisiejszym Przedmie¶ciu ¯ó³kiewskim.
W 1323 roku umar³ ostatni z ksi±¿±t z dynastii Rurykowiczow. Na tron Halicza i W³odzimierza wst±pi³ spokrewniony z Romanowiczami mazowiecki piastowicz, Ksi±¿e Boles³aw Trojdenowicz, przyjmuj±c imiê Jerzego. Siedemna¶cie lat pó¼niej monarcha zmar³ ¶mierci± tragiczn±. Po dziedzictwo po swoim kuzynie siêgn±³ król polski Kazimierz, obdarzony przydomkiem Wielkiego. Nie by³ jedynym konkurentem do schedy. Swoje pretensje zg³osili tak¿e ksi±¿êta litewscy, jednocz±cy w³a¶nie ziemie ruskie, oraz król Wêgier Karol Robert Andegaweñczyk. Licz±cy na sukcesje po Piastach krakowskich Wêgrzy poparli zbrojnie i politycznie Kazimierza. Król wkroczy³ orê¿nie na Ziemie Czerwieñsk± ju¿ w 1340 roku, ustanawiaj±c swoje w³adztwo we Lwowie, Przemy¶lu i Sanoku. Trwa³y pokój nasta³ dopiero w 1366 roku. Dawne pañstwo Romanowiczow ulêg³o podzia³owi. Czerwieñszczyzna z Haliczem przesz³a pod bezpo¶rednie rz±dy Krakowa. Ksiêstwo W³odzimiersko – Che³mskie i Zachodnie Podole Kazimierz sholdowal. Wo³yñ przeszed³ w rêce Lubartowiczow z rodu Giedymina.
Kazimierz Wielki wyznaczy³ zupe³nie nowe miasto na po³udnie od dotychczasowego, w miejscu dzisiejszego Starego Miasta. Jeszcze w 1356 roku król nadal Lwowowi prawa miejskie zgodnie z zasadami magdeburskimi.Wówczas to powsta³ Rynek i istniej±ca do dzi¶ siatka ulic. Miasto otoczono murami, które bieg³y wokó³ dzisiejszych ulic: Skarbkowskiej (£esi Ukrainki), Podwalnej, Sobieskiego (Braci Rohatyñców), Hetmañskiej(Prospektu Swobody). Zbudowano dwie bramy miejskie: Krakowsk± i Halick± u wylotu ulic o tych samych nazwach. Powsta³ wówczas Ratusz jako siedziba rady miasta i s±du ³awniczego.
Kazimierz Wielki przyj±³ do miasta ówczesnych imigrantów: Ormian, którzy osiedlili siê w pó³nocnej czê¶ci miasta, wokó³ obecnej ul. Ormiañskiej i zbudowali Katedrê Ormiañsk±.
¯ydów, którzy zajêli po³udniowo – wschodni kwarta³ miasta buduj±c na rogu ulicy Blacharskiej(Fedorowa) i Boimów (Starojewrejskiej) synagogê Z³otej Ró¿y, zburzon± w czasie II wojny przez hitlerowców.
Greków, w¶ród których wyró¿nia³a siê rodzina Korniaktów. W³a¶nie oni sfinansowali budowê wie¿y Korniaktowskiej cerkwi Wo³oskiej.
Wobec ryzyka ponownych najazdów tatarskich Kazimierz Wielki zbudowa³ dwa zamki obronne: Wysoki Zamek na szczycie wzgórza zwanego odt±d Wysokim Zamkiem. Zamek bêd±cy czasow± siedzib± królów polskich zbudowany by³ z olbrzymim przepychem. Od XVII wieku stopniowo popada³ w ruinê i zosta³ rozebrany w XIX wieku.
Niski Zamek (siedziba starostwa grodzkiego) znajdowa³ siê na terenie obecnego Teatru Skarbkowskiego. Stopniowo równie¿ popadaj±cy w ruinê zosta³ zburzony po I rozbiorze Polski.
Z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zbudowano Katedrê £aciñsk±. Król da³ miastu liczne przywileje m.in. prawo sk³adu (1444 r.). Wówczas te¿ powsta³ samorz±d miejski. Po ¶mierci króla miasto czasowo dosta³o siê pod panowanie wêgierskie. Za czasów W³adys³awa Jagie³³y miasto prze¿ywa rozkwit zwi±zany z po³o¿eniem na skrzy¿owaniu szlaków prowadz±cych do Krakowa, Kijowa, Bia³ogrodu i Suczawy.
Po zgonie ostatniego Piasta zasiadaj±cego na tronie polskim Ziemia Czerwieñska wraz ze Lwowem, tak jak ca³a Korona, przesz³a pod ber³o Ludwika Wêgierskiego. Namiestnikiem Rusi zosta³ Ksi±¿e opolski W³adys³aw (1372). Wêgrzy doprowadzili do oderwania nowo pozyskanych przez Polskê ziem i w³±czenia ich do Korony ¶wiêtego Stefana. Dopiero po ¶mierci ostatniej Andegawenki na tronie wêgierskim, Marii (1386), jej siostra Jadwiga — Król Polski, wraz ze swoim ma³¿onkiem W³adys³awem Jagie³³±, jednocze¶nie Wielkim Ksiêciem Litewskim i Królem Polskim, odebra³a Lwów i Halicz z rak madziarskich (1387).
Na mocy przywileju W³adys³awa Jagie³³y powsta³o nowe województwo ruskie, obejmuj±ce piêæ ziem — che³msk±, sanocka, przemyska, halicka i lwowska, ta ostatnia z powiatem ¿ydaczowskim. Stolica województwa zosta³ Lwów. Urz±d wojewody do I rozbioru Rzeczypospolitej pe³ni³o 37 mê¿ów, a kasztelana lwowskiego.
Na pocz±tku XVI wieku Lwów staje siê stolic± województwa ruskiego. W tym czasie wskutek ¶wietnej prosperity (brak prze- marszów wojsk i rozwój handlu) Lwów staje siê jednym z najbogatszych miast w Europie. Bawili tu czêsto monarchowie polsko – litewscy. W pobliskim Grodku zmar³ w 1434 roku W³adys³aw Jagie³³o. Dzieci mieszczan lwowskich kszta³ci³y siê w najlepszych ówczesnych uniwersytetach. Do miasta ¶ci±gano najlepszych architektów, m.in. przyby³ tu Pawe³ Rzymianin (Paolo Romano).
W harmonii i wzajemnej tolerancji ¿yli razem Polacy, Rusini, Niemcy, Ormianie, Grecy oraz przedstawiciele wielu innych narodów. Obywatele lwowscy ró¿nili siê nie tylko co do jêzyka, ale równie¿ i co do wiary. Obok dominuj±cych katolików, liczni byli prawos³awni i moj¿eszowi jednak reformacja docieraj±ca do miasta nie zznalaz³a ¿adnego pos³uchu. Ju¿ za czasów kazimierzowskich obok w³adzy ¶wieckiej Lwów stawa³ siê stopniowo równie¿ o¶rodkiem w³adzy duchownej. Ustanowiono w mie¶cie stolice biskupstwa, choæ mia³a ona raczej charakter tytularny. Do­piero w 1412 roku nast±pi³o przeniesienie siedziby metropolity ³aciñskiego z Halicza. Pierwszym arcybiskupem lwowskim zosta³ Jan Rzeszowski.We Lwowie powsta³o tak¿e biskupstwo prawos³awne i metropolia ormiañska.
Od schy³ku XV wieku narasta³o ponownie niebezpieczeñstwo tatarskie. Turcy zajêli porty czarnomorskie — Kaffe, Kilie, Bia³ogród, Oczakow, utrudniaj±c handel, z którego ¿y³o miasto. Pod murami miasta zaczê³y pojawiaæ siê zagony pohañców (niewierny). Przez Lwów ci±gnê³y na wyprawê mo³dawska wojska Jana Olbrachta, by ponie¶æ s³ynna klêskê bukowiñsk± (1497). Z kolei stanê³y pod miastem oddzia³y hospodara mo³dawskiego Bohdana i podjê³y ostrza³ Lwowa (1509). W roku nastêpnym tu w³a¶nie zawarto pokój koñcz±cy wojnê o Pokucie.
Epokê ¶redniowiecza we Lwowie zamkn±³ wielki po¿ar w czerwcu roku 1527, który strawi³ prawie wszystkie zabudowania w obrêbie murów obronnych. Bogate miasto podnios³o siê z popio³ów ju¿ w szacie renesansowej. W dziesiêæ lat po klêsce ogniowej Lwów by³ miejscem niecodziennego wydarzenia, zwanego „Wojn± Kokosz±”. Zebrana na pospolite ruszenie szlachta, wezwana na now± wyprawê mo³dawsk±, zamiast wojowaæ z wrogami Korony, dysputowa³a w podIwowskiej wsi Zboiska, protestuj±c przeciwko promagnackiej poli­tyce dworu królewskiego. Nieszczêsna wyprawa otrzyma³a swoje imiê od smutnego losu wybitych kur.
Podobnie jak w Krakowie na terenie Lwowa, w XVI wieku dokona³a siê polonizacja struktur miejskich i kazalnic, sk±d ostatecznie ust±pi³a niemczyzna. Mozaikê wyznaniow± wzbogaci³o pojawienie siê protestantów - luteranów i kalwinistów. Odpowiedzi± odnowionego Ko¶cio³a Rzym­skiego sta³o siê d±¿enie do unii cerkwi prawos³awnej i ormiañskiej ze Stolic± Apostolska, co z wielkimi oporami dokona³o siê, po stu­leciu walki, do koñca wieku XVII. W samym Lwowie i na jego przedmie¶ciach wyros³y dziesi±tki nowych ¶wi±tyñ, g³ownie zakonnych.
U schy³ku I Rzeczypospolitej liczba ich dosz³a do czterdziestu. Lwi Gród zyska³ miano „civitas monachorum". By³y to czasy wielkiego rozkwitu kultury artystycznej miasta, w którym stapia³y siê harmonijnie elementy sztuki zacho­dnioeuropejskiego renesansu, manieryzmu i baroku, z pierwiastkami bizantyjskimi, ormiañskimi czy wrêcz orientalnymi. Wspólnym dzie³em spolszczonych W³ochów, Niemców i Ormian, a tak¿e twórców rodzimych – polskich i ruskich. Lwów wyrós³ na jedn± z najpierwszych stolic artystycznych Rzeczypospolitej. Wiek XVI pozostawi³ takie pomniki sztuki, jak Cerkiew Wo³osk± z Wie¿a Korniaktowsk±. Stulecie nastêpne przekaza³o potomno¶ci kaplice Boimow, ko¶cio³y jezuitów i bernardynów, kamienice: Czarna i Królewska. Wtedy te¿ Fedorow pod³o¿y³ podwaliny pod rozwój drukarstwa ruskiego.
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #2 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:06:27 »

Z pocz±tkiem XVII wieku nast±pi³ okres stopniowego upadku miasta spowodowany licznymi najazdami i oblê¿eniami, które nierzadko bezpo¶rednio niszczy³y budowle Lwowa. Wczesne sygna³y zbli¿aj±cych siê nawa³nic dotar³y do Grodu Lwa ju¿ w 1620 roku, kiedy to po klêsce cecorskiej Stanis³aw Lubomirski broni³ miasta przed Tatarami. Rok pó¼niej bawi³ tu król Zygmunt III Waza. W oparciu o Lwów podjêto wyprawê chocimsk± (1621) i ekspedycje przeciw Abazy Paszy (1634).
Rok 1648 zapocz±tkowa³ sze¶æ dziesi±tków lat klêsk i wyrzeczeñ. Wiosn± wybuch³o powstanie kozackie dowodzone przez Bohdana Chmielnickiego. Najpierw dzia³ania zbrojne mia³y miejsce na Dzikich Polach, nad Dnieprem, pó¼niej przenios³y siê na Podole, a po wrze¶niowej klêsce „plugawieckiej" pod Pilawcami ostatki wojsk Rzeczypospolitej opar³y siê dopiero we Lwowie. Pod murami stanê³y nieprzebrane rzesze czerni kozackiej i Tatarzy. Pad³ Wysoki Zamek, zdobyty przez Maksyma Krzywonosa. Samo miasto jednak obroni³o siê, pl±c±c olbrzymi okup Chmielnickiemu. W listopadzie oblê¿enie zwiniêto. Gdy kilkuletnie walki nie przynios³y rozstrzygniêcia hetman kozacki podda³ siê wraz z ca³a Ukrain± w³adzy cara moskiewskiego Aleksego Michaj³owicza Romanowa. Od wrze¶nia do listopada 1655 roku Lwów ponownie obieg³ Chmielnicki, wspomagany tym razem przez oddzia³y rosyjskie do­wodzone przez Wasyla Buturlina. Dwukrotnie udawa³o siê go odwie¶æ od oblê¿enia po zap³aceniu ³apówki. Chmielnicki stacjonowa³ wówczas w widokowych miejscach w rejonie dzisiejszej cerkwi ¶w. Jura oraz obecnego kopca Unii Lubelskiej. W tym drugim miejscu – w roku 1992 – po³o¿ono tablicê pami±tkow± z tej okazji.
W tym samym czasie Koronê i Litwê zalewa³ „potop" szwedzki. Do ostatniego, oprócz dalekiego Gdañska, nie zdobytego przez obce potencje miasta przyby³ w pocz±tkach 1656 roku powracaj±cy ze ¶l±ska do kraju król Jan Kazimierz. Tu l kwietnia przed cudownym obrazem Matki Boskiej £askawej z³o¿y³ swoje s³ynne ¶luby lwowskie, uwiecznione na obrazie Jana Matejki, w których zobowi±za³ siê m. in. polepszyæ byt bohatersko walcz±cego ze szwedzk± armi± ludu wiejskiego.
W lutym 1657 roku próbowa³ dobywaæ Lwowa kolejny naje¼d¼ca, Ksi±¿e siedmiogrodzki Jerzy Ra­koczy, sromotnie wkrótce rozbity przez Jerzego Lubomirskiego. W Lwim Grodzie bywa³ ostatni z Wazów i potem, spêdzaj±c tu ca³y rok 1663.
W koñcu lat sze¶ædziesi±tych gro¼ny obrót przybra³y stosunki z prze¿ywaj±ca renesans swojej potêgi militarnej osmañska Turcja. W 1672 roku po upadku Kamieñca Podolskiego, armia su³tana Mehmeda IV stanê³a u wrót Lwowa. Upokarzaj±cy pokój zawarto w Buczaczu, choæ Turcy, posi³kowani przez kozaków Doroszenki, miasta i tym razem nie zdobyli.

~~~~~~~~

Fragmenty filmów video (320x240)



3 minuty dla Lwowa (obrazy ulic, ko¶ció³ Bernardynów i katedra we Lwowie nagrane 20 lat temu -22.08.1988 r.)
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/3minuty_dla_Lwowa.WMV

Polski Lwów - opowie¶ci o Lwowie i znanych ludziach
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/Lwow.wmv

Podró¿ sentymentalna do Ziemi Ojców - pocz±tek filmu o Sokalu i okolicach
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Historia cerkwi na Zabu¿u k/Sokala wg jednego z mieszkañców
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Pie¶ñ o Matce Boskiej w cerkwi pw. ¶w.¶w. Piotra i Paw³a w Sokalu
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #3 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:07:06 »

W roku nastêpnym wojsko koronne dowodzone przez hetmana wielkiego Jana Sobieskiego poci±gnê³o ku Chocimiowi, zdobywaj±c 11 listopada twierdze bronion± przez si³y tureckie. Dzieñ wcze¶niej zakoñczy³ ¿ycie w kamienicy arcybiskupiej w rynku lwowskim król Micha³ Korybut Wi¶niowiecki.
Przysz³o Sobieskiemu ponownie ochraniaæ Lwów jesieni± 1675 roku, kiedy to ju¿ jako kolejny król i wielki Ksi±¿e, stoczy³ pod swoim ukochanym grodem bitwê z Turkami. Sobiescy, panowie na ¯ó³kwi, Olesku i innych zamkach na Rusi, bardzo chêtnie i czêsto przemieszkiwali w stolicy województwa ruskiego. Wielkie zas³ugi miasta dla Rzeczypospolitej uhonorowane zosta³y w 1658 roku nobilitacj± Lwowa, którego obywatele mogli od tej pory posiadaæ i dziedziczyæ dobra ziemskie, wysy³aæ pos³ów, tak jak Kraków i Wilno, na sejmy walne i elekcje. Wiek Marsa przyniós³ jed­nak otwarcie akademii, powsta³ej z przekszta³cenia kolegium jezuickiego. Uczelnia przez pierwsze stulecia ledwo wegetowa³a, zwalczana przez Akademie Jagielloñsk±, a tak¿e poblisk± Zamoysk±. Tê drug± wspiera³ król Micha³, po k±dzieli prawnuk hetmana Jana Zamoyskiego.
Po raz ostatni Tatarzy zagrozili miastu w 1695 roku, rozbici przez hetmana wielkiego koronnego Stanis³awa Jab³onowskiego, którego Lwowianie uczcili potem piêknym pomnikiem.
W 1704 roku Lwów zosta³ zdobyty przez armie szwedzka króla Karola XII. Gród utraci³ nie tylko miano niezdobytego. Krótkotrwali okupanci wysadzili m. in. dzia³a miejskie, z³upili zubo¿a³ych i tak mieszczan. Saskie zapusty przynios³y spokój, powolna odbudowe, o¿ywienie gospodarcze, wyros³o wiele ko¶cio³ów np. dominikanów, trynitarzy, paulinów, a nade wszystko piêkna katedra unicka pw. ¶w. Jura.
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #4 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:07:34 »

W „mie¶cie mnichów" odby³y siê dwie koronacje cudownych wizerunków Matki Boskiej – u dominikanów w 1751 roku, a æwieræ wieku pó¼niej w katedrze ³aciñskiej. Wreszcie w 1759 roku Ojciec ¶wiêty Klemens XIII nadal akademii prawa uniwersyteckie.
Po³owa stulecia XVIII to okres ponownego przodowania Lwowa w sferze sztuki. Rozkwita architektura sakralna w dzie³ach Jana de Witte i Bernarda Meretyna. Lwowska rze¼ba rokokowa to zbiorowe dzie³o Obrockiego, Osinskiego, Polejowskich, Pinsla, Fesingerow, warto te¿ wspomnieæ o monumentalnych polichromiach ko¶cielnych np. Benedykta Mazurkiewicza u bernardynów. Zawierucha zawi±zanej w lutym 1768 roku w podolskim Barze konfederacji dociera do Lwowa. Pojawiaj± siê t³umi±ce insurekcje wojska rosyjskie.
Ponowne przemarsze wojsk rosyjskich nast±pi³y w latach 1769 – 72 w czasie trwania Konfderacji Barskiej. W sierpniu 1772 roku stanê³a w Sankt Petersburgu konwencja rozbiorowa. We wrze¶niu oddzia³y austriackie dowodzone przez feldmarsza³ka Esterhazego zajê³y Lwów, który og³oszono stolic± tzw. Królestwa Galicji i Lodomerii. Pierwszy gubernator Jan Pergen przyby³ i zamieszka³ w mie¶cie. Austriacy przyznali sobie wówczas prawo do posiadania województwa ruskiego na podstawie faktu, ¿e zale¿ne od nich Wêgry czasowo w XIII wieku okupowa³y Halicz i W³odzimierz. St±d te¿ ziemie zagarniête po pierwszym rozbiorze nazwano Galicj± i Lodomeri±. Nazwê t± przeinaczano wówczas na Golicjê i G³odomeriê, nawi±zuj±c do tragicznej sytuacji materialnej jej mieszkañców. Pocz±tek austriackiego panowania naznaczy³ siê masowym przyjazdem urzêdników, wojskowych oraz kasat± zakonów, sekularyzacj± dóbr ko¶cielnych, czasami ich niszczeniem.Klasztor ¶w. Brygidy zamieniono wówczas na wiêzienie, Kolegium Pijarów zamieniono na Szpital.
Je¶li natomiast chodzi o wspomnianych urzêdników austriackich to traktowali oni przyjazd do Lwowa jako degradacjê i odreagowywali sobie to traktuj±c pogardliwie miejscowych petentów. Co ciekawe, ich dzieci urodzone we Lwowie ku rozpaczy rodziców szybko siê polonizowa³y. W ten sposób kultura polska pozyska³a Franciszka Smolkê i Wincentego Pola.
29 grudnia 1773 roku magistrat z³o¿y³ ho³d cesarzowej Marii Teresie jako nowej monarchini. Królestwo Galicji i Lodomerii istnia³o 146 lat, a¿ do listopada 1918 roku. Nowe w³adze upamiêtni³y pocz±tki swoich rz±dów wielk± kasat± znakomitej wiêkszo¶ci klasztorów ³aciñskich. Dawna akademie przekszta³cono w ³aciñskojêzyczny uniwersytet. Lwów sta³ siê siedzib± trzech metropolii katolickich – ³aciñskiej, ormiañskiej i greckiej, st±d te¿ nowe miano „urbs catholicissima". Powsta³y generalne seminaria duchowne. Nap³ynê³o wielu urzêdników z niemieckich i czeskich krajów monarchii habsburskiej. Odpowiedzi± na otwarcie teatru niemieckiego by³a polska scena, kierowana w latach dziewiêædziesi±tych przez Wojciecha Bogus³awskiego.
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #5 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:08:06 »

W 1796 roku we Lwo­wie mia³y siedzibê w³adze tzw. Centralizacji Lwowskiej, patriotycznej organizacji konspiracyjnej kierowanej przez Waleriana Dzieduszyckiego.
W czerwcu 1809 roku w mie¶cie zajêtym przez wojska Ksiêstwa Warszawskiego, dowodzone przez ksiêcia Józefa Poniatowskiego, dzia³a³ krótko tymczasowy rz±d Obojga Galicji pod prezesur± ordynata Stanis³awa Kostki Zamoyskiego. Interwencja „sojuszniczej" armii rosyjskiej nie dopu¶ci³a do trwalszych rz±dów polskich we Lwowie.
Pierwsze dziesiêciolecia XIX wieku przynios³y rozbiórkê wielu ¶wi±tyñ (¶w. Ducha, ¶w. Katarzyny, ¶w. Stanis³awa) i innych starych budowli – murów miejskich, Niskiego Zamku. W rynku miejsce starego ratusza zaj±³ nowy, istniej±cy do dzisiaj. Powoli miasto, jako stolica rozleg³ej prowincji, przybiera³o nowoczesny charakter oraz skupia³o ¿ycie polityczne, np.: konspiracyjna dzia³alno¶æ Zwi±zku Przyjació³ Ludu – Franciszka Smolki (1834), czy Stowarzyszenia Ludu Polskiego (1836), tu tak¿e mia³y miejsce tragiczne wypadki lat 1846 – 48 (³±cznie ze zbombardowaniem miasta przez Austriaków – 2 listopada 1848 roku). Tu pulsowa³o ¿ycie artystyczne i naukowe – dzia³a³ teatr polski, gdzie wystawiano sztuki Aleksandra Fredry, prze¶wietne Ossolineum – biblioteka i muzeum, uniwersy­tet i politechnika za³o¿ona w 1844 roku. Tu wreszcie wydawano liczne gazety i czasopisma. Wielkie straty dla kultury przyniós³ wspo­mniany ju¿ Dzieñ Zaduszny – sp³onê³y gmachy uniwersyteckie z bogata biblioteka i teatr w dawnym ko¶ciele franciszkanów.
Dwadzie¶cia lat po st³umieniu wolno¶ciowych wyst±pieñ Wiosny Ludów to okres przechodzenia od reakcyjnego systemu Bacha, ku pe³nej autonomii Galicji (1868). Os³abiona po Solferino i Sadowej monarchia zgodzi³a siê na polonizacjê sfery publicznej – admini­stracjê, s±dy, o¶wiatê, naukê, kulturê. Istniej±cy od 1861 roku Sejm Galicyjski, a obraduj±cy we Lwowie, uchwali³ dziêkczynny adres do cesarza Franciszka Józefa „Przy Tobie, Najja¶niejszy Panie, stoimy i staæ chcemy"(grudzieñ 1866).
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #6 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:08:34 »

W dobie autonomii miasto prze¿ywa okres bujnego rozwoju. Wyros³y wspaniale gmachy, nowe dzielnice, place i parki. Okres ten nazywany jest "z³otym wiekiem" w historii Lwowa. Powstaj± wodoci±gi, o¶wietlenie miejskie i tramwaje elektryczne (1894). Bardzo szybko rozwijaj± siê przedmie¶cie, powstaje wiele imponuj±cych budynków:

• Teatr Wielki,
• Dom Inwalidów Wojennych na Kleparowie,
• Poczta,
• Bank Krajowy na ul. Ko¶ciuszki 11,
• Praski Bank Kredytowy • Szko³a Przemys³owa przy ul. Snopkowskiej,
• Pa³ac Gubernatorski,
• ko¶ció³ ¶w. Teresy,
• Sejm Galicyjski - obecny Uniwersytet,
• Dworzec G³ówny,
• cerkiew ¶w. Grzegorza
• ko¶ció³ ¶w. El¿biety

W roku 1861 Lwów otrzymuje po³±czenie kolejowe z Krakowem, a nastêpnie z Budapesztem, Kijowem, Czerniowcami, co bardzo korzystnie wp³ywa na rozwój miasta. W niedalekiej okolicy powstaje zag³êbie naftowe. U pro­gu XX wieku miasto liczy³o ju¿ oko³o 200 000 mieszkañców. Spolonizowany Uniwersytet wspieraj± Politechnika i szko³a rolnicza w Dublanach, biblioteki Ossoliñskich, Baworowskich oraz dziesi±tki gimnazjów i szkó³. Ro¶nie rola kulturalna Lwowa, tu dzia³aj± m. in. Artur Grottger, Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska i wielu innych, spoczywaj±cych dzi¶ na Cmentarzu £yczakowskim. Magistrat i spo³eczeñstwo funduj± pomniki Aleksandra Fredry, Jana III, Adama Mickiewicza.
W drugiej po³owie XIX wieku powstaj± te¿ liczne pa³ace:

• hr. Commello – ul. Piekarska 50,
• Biesiadeckich – pl. Halickich 10,
• Dzieduszyckich - ul. Kurkowa 15,
• Potockich – ul. Kopernika,
• Go³uchowskich – Mickiewicza 15,
• Sapiehów – Kopernika 36,
• Siemieñskich – Piekarska 19.

Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #7 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:09:03 »

Powsta³o szereg towarzystw naukowych z Polskim Towarzystwem Historycznym (1886). Miasto by³o te¿ miasto ruchu robotniczego. Na czele Polskiej Partii Socjalnodemokratycznej Galicji i ¶l±ska Cieszyñskiego stal Ignacy Daszyñski. We Lwowie obradowa³ w 1906 roku VIII kongres Polskiej Partii Socjalistycznej.
W okresie poprzedzaj±cym wybuch I wojny ¶wiatowej na lwowskich ulicach pojawi³y siê strzeleckie mundury. By³o to konsekwencja wolno¶ciowej atmosfery panuj±cej w Galicji, jedynym zaborze ciesz±cym siê swobod± kulturaln± i polityczn±.
W sierpniu 1914 roku zaczê³o siê najciê¿sze sze¶ciolecie w dotychczasowej historii grodu. Tu formowano Legion Wschodni, lecz wielka ofensywa armii ro­syjskiej ju¿ 3 wrze¶nia ogarnê³a miasto. Okupacja trwa³a dziewiêæ miesiêcy, a w jej trakcie mia³a miejsce wizyta cara Miko³aja II. Roz­pad monarchii habsburskiej w 1918 roku da³ pocz±tek bratobójczym starciom polsko – ukrainskim. l listopada wybuch³y walki, trwaj±ce wiele tygodni. Odradzaj±ca siê dopiero Rzeczpospolita nie mog³a od razu po¶pieszyæ z odsiecz±. Dopiero w koñcu listopada przyby³y posi³ki od strony Przemy¶la. Szczególnie ws³awili siê najm³odsi obroñcy Lwowa – Orlêta. Wzniesiono im potem piêkny pomnik na cmentarzu £yczakowskim. Jeszcze kilka miesiêcy trwa³y starcia z Ukraiñcami usi³uj±cymi utworzyæ we Wschodniej Galicji w³asne pañstwo.
Latem 1920 roku pod miasto dotar³ front wojny polsko – radzieckiej. Traktat ryski podpisany w marcu roku nastêpnego wytyczy³ granice na rzece Zbrucz. II Rzeczpospolita doceni³a wysi³ek miasta, Lwowa „semper fidelis". Odznaczono je orderem Virtuti Militari, a z cmentarza obroñców wziêto trumnê do Grobu Nieznanego ¯o³nierza pod kolumnada Pa³acu Saskiego w Warszawie (1925). W okresie Dwudziestolecia Lwów prze¿y³ now± epokê rozwoju. By³ trzecim co do wielko¶ci miastem Rzeczypospolitej, stolic± województwa, o¶rodkiem gospodarczym – s³ynne Targi Wschodnie, kulturalnym – Ossolineum, Uniwersytet Jana Kazimierza. Urucho­miono jedna z kilku rozg³o¶ni Polskiego Radia, lotnisko.
Zapisane
Kargul
Administrator
U¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #8 : Pa¼dziernik 13, 2008, 09:09:29 »

W latach trzydziestych Gród Lwa liczy³ ponad 300 000 mieszkañców, w tym przesz³o 50% Polaków, 30% ¯ydów i oko³o 15% Ukraiñców. Miasto przygotowywa³o siê do jubileuszu 600 – lecia zwi±zków z Polsk±. Do zaplanowanych na 1940 rok obchodów nie dosz³o.
l wrze¶nia 1939 roku wybuch³a wojna polsko – niemiecka, a 17 wrze¶nia granice ryska przekroczy³a Armia Czerwona, by piêæ dni pó¼niej wej¶æ do Lwowa. W listopadzie wraz z ca³± Ukrain± Zachodni±, tj. Ziemi± Czerwieñsk± i Wo³yniem, miasto zosta³o w³±czone do Ukrainy Radzieckiej.
22 czerwca 1941 roku na Lwów ruszy³y dywizje niemieckie, stoj±ce za Sanem. Okupacja hitlerowska trwa³a trzy lata. Miasto od jesieni 1939 roku sta³o siê o¶rodkiem polskiej konspiracji niepodleg³o¶ciowej. Lwowska Organizacja Armii Krajowej podjê³a walkê w ramach akcji „Burza"
W lipcu 1944 roku do Lwowa wkroczy³y ponownie wojska radzieckie. Porozumienie pomiêdzy Zwi±zkiem Radzieckim i PKWN pozostawi³o Lwów w granicach Ukraiñskiej SSR.
II wojna ¶wiatowa zmieni³a ca³kowicie wizerunek grodu. Ludno¶æ polska rozproszy³a siê po ¶wiecie – wywieziona podczas deportacji w latach 1939 – 41, na roboty do Niemiec, za broni±, w trakcie repatriacji na Ziemie Odzyskane i do tzw. Centrali. ¯ydzi lwowscy zostali wymordowani przez Niemców. Do Polski wyjechali tak¿e spolonizowani ju¿ Ormianie.
Do Wroc³awia, obok tysiêcy Lwowian, przywieziono cze¶æ zbiorów Ossolineum, „Panoramê Rac³awick±". We Lwowie pozosta³o do dnia dzisiejszego kilkana¶cie tysiêcy Polaków, ¿yj±cych w ponad siedemsettysiêcznym mie¶cie.

~~~~~~~~~~~~

Fragmenty filmów video (320x240)



3 minuty dla Lwowa (obrazy ulic, ko¶ció³ Bernardynów i katedra we Lwowie nagrane 20 lat temu -22.08.1988 r.)
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/3minuty_dla_Lwowa.WMV

Polski Lwów - opowie¶ci o Lwowie i znanych ludziach
kliknij >>>
www.rodowy.eu/video/Lwow.wmv

Podró¿ sentymentalna do Ziemi Ojców - pocz±tek filmu o Sokalu i okolicach
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Historia cerkwi na Zabu¿u k/Sokala wg jednego z mieszkañców
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Pie¶ñ o Matce Boskiej w cerkwi pw. ¶w.¶w. Piotra i Paw³a w Sokalu
kliknij >>>
www.rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zapisane
Sokal
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 73


« Odpowiedz #9 : Czerwiec 13, 2009, 11:44:16 »

PODRÓ¯E NA KRESY

- 12 p³yt dvd , prod. 1992

     P³yta dvd nr 1

Kap³an z Gu³agu cz. I - 29 min - wzruszaj±ca opowie¶æ o powrocie ks. Kazimierza ¦wi±tka z Gu³agu do katedry w Piñsku na Polesiu

 Kap³an z Gu³agu cz. II - 29 min - odbudowa katedry w   Piñsku, któr±  Bia³orusini chcieli zamieniæ w browar. S³ynne nazwiska: Skirmutowie, Ordowie, Butrymowicze, Stankiewicze, Szpakowscy, Roszkiewicze i inni.

 
         P³yta dvd nr 2

Polesia czar - 26 min -  polska szlachta ko³chozowa, umieraj±ce wioski - ¿yæ jest lepiej, ale rado¶ci ma³o, piosenki polskie i bia³oruskie, chaty kryte s³om±, dodatek za radioaktywno¶æ

Nie¶wie¿ - 25 min - Ksiêstwo O³yckie i Nie¶wie¿skie. Ksiê¿a, którzy ucz± polskiego i maluj± ko¶cio³y. Klasztor s.s. Benedyktynek czy technikum z internatem? Brama S³ucka - Ostra Brama Polesia.

         P³yta dvd nr 3

Ko¶cio³y Wo³ynia i Podola - 29 min -  Krzemieniec, Borszczów, Czortków, Kopiczyna,  cudowny obraz MB Borszczowskiej, Ska³a Podolska, Jeziorzany, Zbara¿, Go³uchów

Poczajów - 30 min -  £awra Poczajowska-Jasna Góra Ukrainy, Poczajowskie dzwony, b³ogos³awiony Kijów i jego grota.

           P³yta dvd nr 4

Z ró¿nych stron Wo³ynia - 26 min - Korzec, Wi¶niowiec, Zofiówka pod Humaniem. S³ynne nazwiska, Wi¶niowieccy, Potoccy   

Krzemieniec - 30 min -  miejsce urodzin J. S³owackiego. Losy Liceum Krzemienieckiego, pomordowani Polacy


          P³yta dvd nr 5

Buczacz - 28 min- opowie¶ci  Jerzego Janickiego. Nad rzek± Stryp± w XIV w. wybudowano tu zamek obronny, który nale¿a³ do Buczackich, Golskich i Potockich. Zamek przetrwa³ napady Tatarów, Turków i Kozaków. W 1672 r., gdy Mahomet IV dowiedzia³ siê, ¿e obron± kieruje ¿ona w³a¶ciciela Teresa Potocka, pocz±tkowo odst±pi³ od oblê¿enia i ofiarowanego okupu, lecz po pewnym czasie, zaj±³ go na swoj± czasow± siedzibê.

Czortków - 24 min - Stary polski cmentarz z licznymi nagrobkami (zachowany, lecz w znacznym stopniu zdewastowany, mauzoleum i katakumby ofiar ukraiñskich egzekucji z lat 1918-1919. Spoczywaj± tam prochy obroñców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraiñskich, m.in. m³odzi Polacy 16-, 17-letni gimnazjali¶ci. Ruiny zamku czortkowskiego na tzw. Wygnance z XVI wieku .Ko¶ció³ rzymskokatolicki pw. ¶w. Stanis³awa w Czortkowie - dawniej ko¶ció³ oo. dominikanów.
     

          P³yta dvd nr 6

Jaz³owiec - 29 min - jedna z najstarszych osad polskich na Podolu. W³asno¶æ Buczackich (którzy po osiedleniu siê w Jaz³owcu przyjêli nazwisko Jaz³owieckich), Radziwi³³ów i Koniecpolskich. Miejsce urodzenia poety Kornela Ujejskiego, oraz - prawdopodobnie - miejsce ¶mierci i pochówku wybitnego kompozytora doby renesansu Miko³aja Gomó³ki urodzonego w Sandomierzu. W miasteczku do chwili obecnej znajduje siê klasztor Sióstr Niepokalanek (za³o¿ony w 1863 przez przyby³± z Rzymu b³. Marcelinê Darowsk±).

W grudniu 1918 klasztor w Jaz³owcu zosta³ zajêty przez wojska ukraiñskie i zamieniony na wiêzienie dla internowanych Polaków. W lecie 1919 w w±wozach w pobli¿u Jaz³owca odby³a siê trzydniowa, zwyciêska bitwa 14 Pu³ku U³anów (utworzonego w Rosji z Polaków s³u¿±cych w armii carskiej) z wojskami ukraiñskimi. Od dnia zwyciêstwa - 11 lipca 1919 pu³k ten przyj±³ nazwê U³anów Jaz³owieckich.

Ostróg - 25 min - miasto na Ukrainie (obwód rówieñski), nad rzek± Horyñ przy uj¶ciu Wilii, dawna rezydencja magnaterii polskiej. Stary gród ruski, wzmiankowany ju¿ w 1100; od drugiej po³owy XII wieku w Ksiêstwie Wo³yñskim;

W latach 1919–39 w granicach Polski, w ówczesnym pow. zdo³bunowskim, w dawnym województwie wo³yñskim. Miasto by³o garnizonem macierzystym Batalionu KOP "Ostróg" i 19. Pu³ku U³anów Wo³yñskich. Podczas II wojny ¶wiatowej, we wrze¶niu 1939 zajêty przez ZSRR i w³±czony nastêpnie w sk³adzie Ukrainy Zachodniej do ZSRR.

W Borszczówce niemieckie komando SS zamordowa³o 115 osób, w Lidawce zlikwidowano ca³± koloniê.

 
          P³yta dvd nr 7

Gdzie¶ na Bukowinie - 24 min - kraina historyczna po³o¿ona pomiêdzy Karpatami Wschodnimi a ¶rodkowym Dniestrem, podzielona po II wojnie ¶wiatowej na Bukowinê pó³nocn± (ukraiñsk±) oraz Bukowinê po³udniow± (rumuñsk±). Stanowi pó³nocn± czê¶æ historycznej Mo³dawii.

Skupiska miejskie terenów  Bukowiny, to przede wszystkim le¿±ca na po³udniu Suczawa i rozwijaj±ce siê na pó³nocy Czerniowce. Potê¿na twierdza suczawska do dzi¶ imponuje swymi walorami obronnymi. Monastyry suczawskie, z monastyrem ¶w. Jana z Suczawy na czele, ¶wiadcz± o poziomie kultury prawos³awnej ca³ej ówczesnej Mo³dawii.

Historia Czerniowiec by³a trochê odmienna, bardziej kupiecka. Czerniowce te¿ pó¼niej stan± siê stolic± austriackiej Bukowiny. Ziemie te by³y terenem nieudanej wyprawy króla polskiego Jana Olbrachta w 1497 r., którego wojska zosta³y zmuszone do odst±pienia od obleganej Suczawy, a nastêpnie rozbite w lasach mo³dawskich („Za króla Olbrachta, wyginê³a szlachta”).

W marcu 1849 Bukowina zosta³a od³±czona od Galicji i sta³a siê osobnym krajem koronnym jako Ksiêstwo Bukowiny z osobnymi organami w³adzy -  Prezydium Krajowym, sejmem krajowym i wydzia³em krajowym.

 Zaleszczyki - 25 min - miasto na Podolu w zachodniej Ukrainie, po³o¿one w g³êbokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje siê w obwodzie tarnopolskim. Nale¿a³y pierwotnie do Lubomirskich. Miastem sta³y siê dopiero w 1766 jako w³asno¶æ króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego, otrzymuj±c plan regulacyjny zgodny z polsk± tradycj± - prostok±tny rynek z ratuszem po¶rodku, ko¶cio³em parafialnym usytuowanym przy ulicy wychodz±cej z naro¿nika rynku i szachownic± ulic. Z uwagi na swój specyficzny, bardzo ciep³y klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspania³ymi pla¿ami nad Dniestrem, miejsce jedynego wystêpowania wielu gatunków ro¶lin, "stolica" uprawy winoro¶li. Co roku urz±dzano tu ogólnopolskie ¶wiêto winobrania.

do Zaleszczyk na wypoczynek kilkakrotnie przybywa³ Marsza³ek Józef Pi³sudski.

          P³yta dvd nr 8

Czerwony pas - 25 min

Nazwa Ko³omyja ma zwi±zek z za³o¿ycielem miasta królem halickim Kolomanem. W roku 1459 hospodar mo³dawski Stefan III Wielki z³o¿y³ tutaj ho³d Kazimierzowi Jagielloñczykowi. Jako powiat by³ jednostk± administracyjn± w okresie I Rzeczypospolitej, ziemia halicka, województwo ruskie od 1569 do 1772 r.

W latach 1886-1945 w Ko³omyji funckjonowa³y tramwaje parowe. Przez ca³y okres swojej historii by³o nieustannie niszczone przez Tatarów, Kozaków oraz wojska mo³dawskie.

Kosów Huculski czy Kosów Pokucki. Po³o¿ony nad Rybnic±, dop³ywem Prutu.  W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe województwa stanis³awowskiego. Podczas inwazji sowieckiej na Polskê w 1939 roku tutaj rz±d polski spêdzi³ ostatni± noc i przekroczy³ granicê z Rumuni± na rzece Czeremosz.

Kuty - osiedle typu miejskiego nad Czeremoszem, w malowniczej okolicy górzystej na pograniczu Bukowiny. Od 1991 na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, rejonie kosowskim. W okresie miêdzywojennym Kuty s³ynê³y jako miejscowo¶æ wypoczynkowa i o¶rodek lokalnego rzemios³a artystycznego (tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo).  Corocznie w dniu 13 czerwca odbywa³y siê tu s³awne odpusty ormiañskie, ¶ci±gaj±ce Ormian z Polski, Bukowiny, Mo³dawii, a nawet Armenii

Czerniowce  - Miasto zosta³o przy³±czone do Austrii w 1775 r. Podczas I wojny ¶wiatowej zajête przez Rosjan w kwietniu 1916, przez pó³tora roku by³o na linii frontu. W latach 1918-1940 nale¿a³o do Rumunii . Latem 1940 przy³±czone do ZSRR jako Czernowice. W latach 1941-1944 ponownie nale¿a³o do Rumunii. Zdobyte przez Armiê Czerwon± w 1944, przemianowane na Czerniowce. W latach 1945-1991 czê¶æ Ukraiñskiej SRR, od 1991 nale¿y do Ukrainy i jest stolic± obwodu czerniowieckiego.

 
Huculska kolêda - 30 min  - Huculi to najciekawszy zabytek etnograficzny nie tylko na ziemiach polskich, lecz i w Europie.  Mo¿na spotkaæ w¶ród nich typy polskie, ukraiñskie, wêgierskie, rumuñskie, a nawet cechy antropologiczne tureckie i tatarskie czy wreszcie cygañskie i ormiañskie.

Hucu³ od narodzenia do ¶mierci ¿y³ w ¶wiecie magii, wierzeñ i demonów. Lasy, po³oniny, potoki zaludnia³y ró¿nego rodzaju z³e si³y. Cz³owiek móg³ siê przed nimi broniæ zaklêciem, zielem, modlitw±.


 P³yta dvd nr 9

¯ytomierz cz. I - 22 min

¯ytomierz cz. II - 30 min - 

Za³o¿ony w 884 roku. ¯ytomierz by³ jednym z najwiêkszych miast Rusi Kijowskiej. Po oderwaniu przez Rosjê Kijowa od województwa kijowskiego sta³ siê w 1667 now± stolic± województwa. Od 1991 jest stolic± katolickiej diecezji kijowsko-¿ytomierskiej obrz±dku ³aciñskiego.Cmentarz polski (jeden z najwiêkszych poza granicami Polski po £yczakowskim we Lwowie i Rossie w Wilnie)

          P³yta dvd nr 10

Berdyczów - 25 min   -   miasto na Ukrainie, w obwodzie ¿ytomierskim, siedziba w³adz rejonu berdyczowskiego, po³o¿one 44 km na po³udnie od ¯ytomierza, nad rzek± Hni³opiat, prawym dop³ywem Teterewy.

Na mocy unii lubelskiej w 1569 w³±czony do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanis³aw Zaremba (biskup kijowski) w 1647 zosta³, wg wiernych, uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bo¿ej Berdyczowskiej, której obraz og³osi³ cudownym. Berdyczów nazywany zosta³ przez niego Ukraiñsk± Czêstochow±..

Zje¿d¿ali siê do Berdyczowa regularnie kupcy z najró¿niejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi w³a¶nie kupieckie zawo³anie ... pisz do mnie na Berdyczów -  jako, ¿e by³ to w ¿yciu wêdrownych kupców jedyny adres, gdzie by³o pewne, ¿e w przeci±gu 2-3 miesiêcy na pewno siê zjawi±. St±d poste restante Berdyczowa pe³ni³a wa¿n± rolê w przebiegu informacji handlowej.

Podczas II wojny ¶wiatowej w sanktuarium berdyczowskim mie¶ci³o siê rosyjskie wiêzienie.

Bar - 24 min -   Konfederacja barska (1768-1772) -  zbrojny zwi±zek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiê¿eniem aktu za³o¿ycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodleg³o¶ci Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Rosji, królowi Stanis³awowi Augustowi Poniatowskiemu i popieraj±cym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji by³o zniesienie ustaw narzuconych przez Rosjê, a zw³aszcza daj±cych równouprawnienie dysydentom.

 
     P³yta dvd nr 11

£yczakowskie opowie¶ci cz. I - 32 min - cmentarz Lwowa - historie grobów. Narratorem  jest prof. Stanis³aw Nicieja, znawca kresów wschodnich, historyk sztuki

£yczakowskie opowie¶ci cz. II - 26 min  Lekcja historii -  opowie¶æ o ludziach. Zarówno o tych, którzy tworzyli jego klimat i krajobraz projektuj±c i wykonuj±c nagrobki, kaplice i rze¼by (m.in. Parys Filippi, Cyprian Godebski), jak i tych dla których by³y one zamawiane. Tu spoczywaj± m.in. Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyñski, Artur Grottger, Prof. Stefan Banach, Mieczys³aw Gêbarowicz, Karol Szajnocha, Walery £oziñski, Ludwik Kubala. S± na cmentarzu groby powstañców listopadowych i kwatera powstañców styczniowych. Cmentarz £yczakowski, licz±cy 40 hektarów, jest klasycznym cmentarzem krajobrazowo– parkowym. Obszar, w którym go usytuowano stanowi malowniczy zak±tek. Jest to jedna z najstarszych nekropolii istniej±cych do dzi¶ w Europie.


P³yta dvd nr 12

¯ó³kiew - 26 min - miasto na Ukrainie, obwód lwowski, nad ¦win±. W latach 1951-91 nosi³o nazwê Niestierow  od nazwiska lotnika rosyjskiego Piotra Niestierowa; spotykana jest równie¿ transkrypcja Nesterow). Do 17 wrze¶nia 1939 siedziba powiatu w województwie lwowskim.

Za³o¿ona w 1597 przez hetmana polnego koronnego Stanis³awa ¯ó³kiewskiego. By³a miastem prywatnym. Nale¿a³o pó¼niej do Dani³owiczów, Sobieskich i Radziwi³³ów. ¯ó³kiew by³a ulubion± rezydencj± króla Jana III Sobieskiego. Król umocni³ miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorowa³ te¿ miasto w stylu barokowym, tu przywozi³ swoje liczne wojenne trofea. ¯o³kiew by³a garnizonem 6 Pu³ku Strzelców Konnych im. Hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.

W ¿ó³kiewskiej farze oprócz piêknych marmurowych nagrobków ¯ó³kiewskich i Sobieskich (autorstwa Andreasa Schlütera) znajdowa³y siê do 1939 ogromne malowid³a batalistyczne obrazuj±ce najwiêksze zwyciêskie bitwy króla Jana III Sobieskiego i jego pradziada Stanis³awa ¯ó³kiewskiego, tworz±ce jeden z najbardziej monumentalnych zespo³ów malarstwa batalistycznego w Europie:

Obrazy batalistyczne zosta³y na pocz±tku lat '60 XX wieku. umieszczone w Lwowskiej Galerii Sztuki w Olesku. Po wywiezieniu ich z ko¶cio³a w ¯ó³kwi nie by³y nigdy eksponowane we wspólnym miejscu. Po upadku ZSRR i zwrocie ko¶cio³a katolikom obrazy te nie powróci³y niestety na swoje dawne miejsce i pozosta³y w gestii galerii obrazów.

 Olesko - 25 min - Olesko po³o¿one jest 23 km na pó³noc od Z³oczowa, 72 km od Lwowa, 5 km od Podhorców przy szosie kijowskiej.

Budynek zamkowy dwupiêtrowy z baszt± w jednym z naro¿ników oraz baszt± przybramn±, prowadz±c± na dziedziniec zamkowy. W latach 80. XVII w. gruntownie odnowiony staraniem króla Jana III. Po I rozbiorze Polski zamieniony przez Austriaków na koszary. W 200 rocznicê Wiktorii Wiedeñskiej, w 1883, wykupiony z r±k austriackich. Podczas I wojny ¶wiatowej powa¿nie uszkodzony, w latach 30. odnowiony, ponownie uszkodzony podczas II wojny ¶wiatowej. W latach 1961-1965 odnowiony. Od 1975 pe³ni rolê filii Lwowskiej Galerii Sztuki. W zamku eksponowane s± ogromne malowid³a batalistyczne z ¿ó³kiewskiej fary, upamiêtniaj±ce zwyciêskie bitwy Jana III Sobieskiego i jego pradziada hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.

Ko¶ció³ parafialny pw. ¶w. Trójcy konsekrowany w 1597. Po II wojnie zamieniony na magazyn. Czê¶æ wyposa¿enia znajduje siê w Lwowskiej Galerii Sztuki. Obecnie w gestii cerkwi prawos³awnej.

Podhorce - wie¶ w zachodniej Ukrainie, w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego; 17 km. na p³n.-wsch. od Z³oczowa, 8 km. od Oleska i oko³o 17 km. od m. Brody. W II Rzeczypospolitej miejscowo¶æ by³a siedzib± gminy wiejskiej Podhorce w powiecie z³oczowskim województwa tarnopolskiego.

Zamek w stylu villa castello nale¿±cy pierwotnie do Stanis³awa Koniecpolskiego, zbudowany w latach 1637-1641. W zamku mie¶ci³a siê dawniej piêkna kolekcja malarstwa. Obrazy czê¶ciowo przechowywane s± w Muzeum Okrêgowym w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki (Lwów i zamek w Olesku). Najcenniejszy obraz z ca³ej kolekcji, Mi³osierny Samarytanin, dzie³o Jacoba Jordaensa, ewakuowany wraz z pewn± czê¶ci± zbiorów podhoreckich we wrze¶niu 1939 znajduje siê obecnie w Sao Paulo jako w³asno¶æ Fundacji Romana Sanguszki.

Cerkiew z klasztorem Bazylianów (z XVIII w.) wybudowana na rzucie krzy¿a ³aciñskiego z fasad± w stylu barokowym.

 Ko¶ció³ ¶w. Józefa z lat (1752-1766), wybudowany na zamówienie Wac³awa Rzewuskiego, wg planów Romanusa. Ko¶ció³ by³ najpierw ko¶cio³em zamkowym, a pó¼niej parafialnym. Jest budowl± z pó³kolist± kopu³±, o¶wietlon± na szczycie latarni± i ozdobion± krzy¿emAusteria - budynek dawnych stajen hetmañskich przekszta³cony w zajazd.




Kontakt :

sokal2@wp.pl
tel. 660-332-172

Zapisane
Marian
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 96


« Odpowiedz #10 : Styczeñ 23, 2010, 08:44:40 »

Cytuj
Zapisane
krystyna55
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 67


« Odpowiedz #11 : Czerwiec 25, 2010, 08:26:15 »


Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd
 

 
 
O czym jest film?
 
Przepiêkne s± wnêtrza cerkwi obrz±dku grecko-katolickiego, m.in. ¶w. Piotra i Paw³a oraz ¶w. Miko³aja, w której B.Chmielnicki bra³ ¶lub.
 
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
 
W maju 2007 r.  odby³a siê w tym ko¶ciele Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.
 
Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje siê w nim ciê¿kie wiêzienie) oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami z mieszkañcami sokalszczyzny w jêzyku polskim i ukraiñskim.
 
Fragmenty filmu mo¿na obejrzeæ po klikniêciu na linki:
 
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
 
 Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. ¶w.Piotra i Paw³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
 
 Zabu¿e k/Sokala - cerkiew pw. ¶w. Micha³a Archanio³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
 
Czas trwania filmu = 70:00 minut
 
Informacje i zamówienia:
 
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Zapisane
galicja
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 86


« Odpowiedz #12 : Lipiec 23, 2010, 16:16:20 »


Film DVD dla Ciebie

[size=18]Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej £askawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
[/size]


Zamówienia proszê sk³adaæ pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06


@@@@@@@@@@@@@@@@


Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd
 

 
 
O czym jest film?
 
Przepiêkne s± wnêtrza cerkwi obrz±dku grecko-katolickiego, m.in. ¶w. Piotra i Paw³a oraz ¶w. Miko³aja, w której B.Chmielnicki bra³ ¶lub.
 
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
 
W maju 2007 r.  odby³a siê w tym ko¶ciele Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.
 
Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje siê w nim ciê¿kie wiêzienie) oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami z mieszkañcami sokalszczyzny w jêzyku polskim i ukraiñskim.
 
Fragmenty filmu mo¿na obejrzeæ po klikniêciu na linki:
 
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
 
 Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. ¶w.Piotra i Paw³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
 
 Zabu¿e k/Sokala - cerkiew pw. ¶w. Micha³a Archanio³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
 
Czas trwania filmu = 70:00 minut
 
Informacje i zamówienia:
 
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cs-komandosi ironknights tdw peszer konfederacja