.
Prawie 80 proc. z nas obawia siê, ¿e w którym¶ momencie ¿ycia bêdzie mieæ demencjê. Co wiêcej, oko³o 66 proc. (dwie trzecie spo³eczeñstwa) s±dzi, ¿e demencja jest naturalnym skutkiem starzenia siê organizmu cz³owieka. W efekcie, a¿ jedna na cztery osoby (25 proc.) uwa¿a, ¿e nic nie mo¿na zrobiæ, aby zapobiegaæ demencji. Takie oto, do¶æ ponure wnioski, p³yn± z globalnego badania ankietowego na temat ¶wiadomo¶ci i postaw spo³ecznych dotycz±cych demencji, które zosta³o przeprowadzone na próbie 70 tys. osób ze 155 krajów przez London School of Economics and Political Science, na zlecenie organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI).
© Fotolia / Gabriele Rohde Demencja, starzenie siê
W raporcie opisuj±cym wyniki tego badania, zatytu³owanym „World Alzheimer Report 2019. Attitudes to dementia”, przedstawiciele ADI nie kryj± swego zaskoczenia tak nisk± ¶wiadomo¶ci± spo³eczn± na temat demencji, zw³aszcza, ¿e jak pokaza³o badanie, powa¿ne „luki w wiedzy” na jej temat prezentuje tak¿e du¿a czê¶æ pracowników s³u¿by zdrowia!
„Nasze przes³anie, ¿e demencja NIE jest czê¶ci± normalnego starzenia siê, lecz chorob±, jest g³o¶ne i wyra¼ne, ale najwidoczniej nie przebija siê do ¶wiadomo¶ci. Musimy znacznie intensywniej nad tym pracowaæ” – czytamy w raporcie z badania.
Jak mo¿na obni¿yæ ryzyko rozwoju demencjiW tym kontek¶cie warto dodaæ, ¿e równie¿ ¦wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) od jakiego¶ czasu usilnie stara siê u¶wiadamiaæ wszystkich, ¿e demencja jest chorob±, bardzo zreszt± gro¼n±, bo przyczyniaj±c± siê nie tylko do du¿ego spadku jako¶ci ¿ycia, lecz przede wszystkim do przedwczesnej ¶mierci.
„Choæ wiek jest najwa¿niejszym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji, to jednak choroba ta nie jest naturaln± i nieuchronn± czê¶ci± starzenia siê. Wiele badañ naukowych dowiod³o tego, ¿e istnieje zwi±zek miêdzy konkretnymi elementami stylu ¿ycia a ryzykiem rozwoju demencji.
Tego rodzaju czynnikami ryzyka s± m.in.: niedobór aktywno¶ci fizycznej, palenie tytoniu, niezdrowa dieta i nadu¿ywanie alkoholu. Ponadto, wiadomo te¿, ¿e ryzyko rozwoju demencji zwiêkszaj± niektóre choroby przewlek³e, takie jak: nadci¶nienie, cukrzyca, oty³o¶æ, hipercholesterolemia i depresja” – czytamy w najnowszych wytycznych WHO dotycz±cych profilaktyki demencji.
Na tym jednak nie koniec listy czynników, zwiêkszaj±cych ryzyko rozwoju demencji, na które ludzie maj± mniejszy lub wiêkszy wp³yw. WHO wskazuje równie¿ na istotn± rolê izolacji spo³ecznej (samotno¶ci), a tak¿e braku aktywno¶ci umys³owej (poznawczej).
„¦wiadomo¶æ istnienia tak wielu potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka w praktyce oznacza, ¿e zapobieganie demencji jest mo¿liwe” – podkre¶laj± eksperci WHO.
Kolejny bardzo istotny problem, na który zwracaj± uwagê autorzy raportu ADI, to powszechne lekcewa¿enie przez ludzi pierwszych symptomów otêpienia.
Jakie s± wczesne objawy demencji„Mimo mocno nag³a¶nianych kampanii u¶wiadamiaj±cych, ludzie nadal opó¼niaj± moment, w którym zaczynaj± szukaæ pomocy, porady i wsparcia, w sytuacji, gdy budzi siê w nich niepokój co do stanu ich w³asnej pamiêci albo pamiêci kogo¶ z rodziny. O ile szybsza by³aby ich reakcja, gdyby by³o to schorzenie natury fizycznej albo daj±ce bardziej spektakularne objawy” – komentuje Paola Barbarino, dyrektor naczelny ADI.
Sygna³y ostrzegawcze mog±ce ¶wiadczyæ o rozwijaj±cej siê demencji z pocz±tku mog± byæ bardzo subtelne, przez co ³atwo je przegapiæ albo zignorowaæ. Tym bardziej jednak warto je znaæ i zwracaæ na nie uwagê.
S± w¶ród nich m.in.:
• Problemy z pamiêci± (np. zapominanie o bie¿±cych wydarzeniach, umówionych terminach i innych ustaleniach)
• Os³abiona orientacja w czasie i przestrzeni (np. trudno¶ci w znalezieniu drogi do jakiego¶ miejsca, poczucie zagubienia, trudno¶æ w ocenie odleg³o¶ci czy kierunku)
• Ograniczona koncentracja i os³abione procesy poznawcze (np. problemy z my¶leniem abstrakcyjnym, liczeniem, wys³awianiem siê – doborem w³a¶ciwych s³ów)
• Zmiany osobowo¶ci i zachowania (np. nag³e zmiany nastroju bez wyra¼nego powodu, nieuzasadniona podejrzliwo¶æ lub izolowanie siê)
• Apatia i zamkniêcie siê w sobie lub depresja (utrata inicjatywy, dawnych zainteresowañ)
• Trudno¶ci w wykonywaniu dobrze znanych czynno¶ci (np. przygotowywaniu posi³ków)
• Gubienie przedmiotów lub umieszczanie ich w nietypowych miejscach.
Demencja – gdzie szukaæ informacji i wsparciaKolejnym wa¿nym wnioskiem wyp³ywaj±cym z tego badania jest fakt, ¿e demencja stanowi bardzo du¿e obci±¿enie nie tylko dla samych chorych, lecz tak¿e dla ich bliskich i opiekunów.
Ponad 50 proc. opiekunów osób z demencj± stwierdzi³o w ankiecie, ¿e ich stan zdrowia ucierpia³ w wyniku pe³nienia obowi±zków opiekuñczych, a ponad 60 proc. – ¿e ucierpia³o na tym równie¿ ich ¿ycie spo³eczne. Opiekunowie, którymi czêsto s± cz³onkowie najbli¿szej rodziny, skar¿yli siê ponadto na przewlek³y stres z tym zwi±zany (75 proc.), a tak¿e problemy zawodowe (49 proc.).
Zatem nie tylko osoby z demencj±, lecz tak¿e ich opiekunowie i rodziny, potrzebuj± du¿o zrozumienia, ¿yczliwo¶ci i wsparcia – nie tylko ze strony s³u¿by zdrowia, lecz tak¿e s±siadów, znajomych czy lokalnych w³adz.
Warto wiedzieæ, ¿e w Polsce, podobnie zreszt± jak w wielu innych krajach ¶wiata, dzia³a wiele instytucji pañstwowych i organizacji pozarz±dowych, które udzielaj± praktycznych informacji, porad i innych, bardziej konkretnych form wsparcia dla osób z demencj± oraz ich opiekunów i rodzin.
Poni¿ej wskazujemy niektóre z nich:
• Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (sekcja po¶wiêcona demencji)
• Rz±dowy portal Pacjent.gov.pl
• Narodowe Centrum Edukacji ¯ywieniowej
• Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorob± Alzheimera
• Alzheimer Polska (zwi±zek stowarzyszeñ i organizacji alzheimerowskich)
• Fundacja KTOTO-Zrozumieæ Alzheimera
Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl
https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/czy-u-ka%C5%BCdego-w-ko%C5%84cu-rozwinie-si%C4%99-demencja-fakty-i-mity/ar-BB1bSh22?ocid=msedgdhp.