.
Wykryj± Alzheimera po zmianie g³osu 21 gru 14 18:12
Zapowiada siê prze³om w diagnozowaniu choroby Alzheimera. Wroc³awscy naukowcy opracowuj± now± metodê wczesnego wykrywania choroby i kontrolowania jej przebiegu. Nowatorskie badania polegaj± na monitorowaniu mowy i g³osu pacjenta. Byæ mo¿e ju¿ za pó³ roku bêdzie mo¿na zastosowaæ badania w praktyce. Koñcz± siê bowiem prace nad prototypem urz±dzenia.
Wykryj± Alzheimera po zmianie g³osu Naukowcy postanowili skupiæ siê na analizie g³osu i mowy.
W sk³ad zespo³u prowadz±cego badania weszli lekarze z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii G³owy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pod kierunkiem prof. Tomasza Krêcickiego oraz Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Kiejny.
Pomogli im wroc³awscy in¿ynierowie, którzy opracowali program akustyczny do badania g³osu i mowy. Przy pomocy tego programu przebadano ponad 60 pacjentów i tak± sam± grupê osób zdrowych. Wstêpne wyniki pokaza³y, ¿e analiza g³osu mo¿e obiektywnie wskazywaæ na pocz±tki choroby, jak równie¿ pokazywaæ postêpy w jej leczeniu.
Zdaniem prof. Tomasza Krêcickiego, to pierwsze takie badania na ¶wiecie, które mog± okazaæ siê prze³omowe w leczeniu Alzheimera.
Jak to mo¿liwe? - Pacjenci z choroba Alzheimera czêsto mówi± szeptem, maj± trudno¶ci ze sformu³owaniem zdañ i ma³y zasób s³ownictwa – t³umaczy prof. Tomasz Krêcicki. – Dlatego zdecydowali¶my siê na 24 godz. monitorowanie ich mowy.
Pos³u¿y do tego specjalnie skonstruowany mikrofon. To wa¿ne, gdy¿ pacjenci chorzy na Alzheimera czêsto nie odzywaj± siê przez ca³y dzieñ lub wypowiadaj± pojedyncze s³owa. Zdaniem prof. Krêcickiego po leczeniu pacjenta i odpowiedniej rehabilitacji jego aktywno¶æ znacznie wzrasta, a poprawê bêdzie mo¿na oceniæ tak¿e wykorzystuj±c urz±dzenie akustyczne.
Zbadaj± te¿ wzrokAle to nie wszystko. Wroc³awscy naukowcy badaj±c kolejne narz±dy zmys³ów, rozpoczêli niedawno badania wzroku pod katem wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera. We wspó³pracy z lekarzami z Kliniki Okulistyki USK prowadzone s± badania pupilometryczne – ruchów ¼renicy - przy pomocy urz±dzenia, które opracowali naukowcy z Politechniki Wroc³awskiej. W wyniku prowadzonych prac powstanie narzêdzie, dziêki któremu równie¿ bêdzie mo¿na wykryæ wczesne stadium Alzheimera.
Która metoda badania oka¿e siê skuteczniejsza, nie wiadomo. - Wa¿ne jest, by mo¿na by³o przy¶pieszyæ fazê wykrywania chorób otêpiennych i oceniæ postêpy w ich leczeniu – mówi prof. Krêcicki.
Schorzenia zwi±zane z rozwojem cywilizacji, w tym choroby otêpienne s± jednym z najwiêkszych wspó³czesnych problemów i wyzwañ medycznych. Bardzo wyd³u¿y³a siê d³ugo¶æ ¿ycia. Klasycznym przyk³adem takich schorzeñ jest choroba Alzheimera, która zwykle we wczesnej fazie nie jest zauwa¿ana przez otoczenie. Takie wczesne stadium choroby jest okre¶lane jako niewielkie zaburzenia poznawcze. Naukowcy od dawna poszukuj± metody badania, która pozwoli w sposób obiektywny oceniaæ stadium zaawansowania choroby i monitorowaæ jej przebieg.
(mb)
https://wroclaw.onet.pl/wykryja-alzheimera-po-zmianie-glosu/3lhyj