Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Kwiecień 27, 2025, 08:52:02 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zamek w Tustaniu k/Urycza – Âśredniowieczna skalna twierdza  (Przeczytany 3197 razy)
galicja
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 86


« : Kwiecień 29, 2018, 09:22:18 »


.

Opublikowane przez: WÂładysÂław Andrzej Pitak

 



Zamek w Tustaniu – Âśredniowieczna skalna twierdza-grĂłd i urzÂąd celny ІХ– ХVІ wieku, staroruski skalny zespó³ obronny, resztki ktĂłrego sÂą rozmieszczone w UkraiĂąskich Karpatach (Wschodnich Beskidach) w rejonie skolskim obwodu lwowskiego, w pobliÂżu wsi Urycz, poÂłoÂżonej na poÂłudnie od miasta BorysÂława i na poÂłudniowy wschĂłd od osiedla typu miejskiego – Schodnicy.

 



 



W ІХ w. terytorium wspó³czesnej Tustani zasiedlaÂły plemiona ChorwatĂłw.
W koĂącu Х w. wielki ksi¹¿ê kijowski WÂłodzimierz I Wielki zdobyÂł chorwackie ksiĂŞstwa, utworzone w Posaniu i w basenie GĂłrnego i ÂŚredniego Dniestru i GĂłrnego Pruta i do³¹czyÂł je do Rusi Kijowskiej.
 
 



 



.
W Âśrodku XII w. TustaĂą - obok takich miast jak PrzemyÂśl, DÂźwinogrĂłd, Sanok, Udecz, GrĂłdek, JarosÂław, WiÂśnia, GoÂłogĂłry, SynowĂłdzko, Spas, SĂłl, LwĂłw, DrohowyÂż, Sambor, Tuchla - wchodziÂła do KsiĂŞstwa Przemyskiego .



 





.
PóŸniej twierdza byÂła g³ównym (w tym regionie Karpat) przygranicznym centrum miĂŞdzy KsiĂŞstwem Halicko-WoÂłyĂąskim a WĂŞgrami, a po wchodzeniu ksiĂŞstwa w skÂład KrĂłlestwa Polskiego – miĂŞdzy Polskim KrĂłlestwem a WĂŞgrami.
 


 


.
Wspomnienia dwĂłch kronikarzy (Janko z Czarnkowa, Jan DÂługosz) wskazujÂą na to, Âże TustaĂą , jako twierdza obronna, juÂż istniaÂła do jej zdobycia w XIV w.

 


.
Tustaù oprócz obronnej funkcji pe³ni³a te¿ administracyjn¹ i by³a centrum gminy. O tym œwiadczy królewski list darowizny na wieœ Kruszelnicê od 4 listopada 1395 r. W nim wskazuje siê, ¿e wieœ Kruszelnica gminy tustaùskiej, nadaje siê do daru wiernym s³u¿¹cym Iwanowi i Damianowi i ich synom z ca³ym dobrem... z lasami, ³¹kami, ³anami, sianokosami.





.
Z czasem twierdza przechodzi pod wÂładzĂŞ polskiej magnaterii i szlachty. Dowodem tego jest krĂłlewski list darowizny od 1539 r. KrĂłl na proÂśbĂŞ Jana z Tarnowa daruje MikoÂłajowi BliziĂąskiemu i jego dziedzicom „twierdzĂŞ TustaĂą, a wÂłaÂściwie tylko ska³ê w gĂłrach Stryjskich w pobliÂżu granicy z WĂŞgrami”.




.
Oni zobowiÂązywali siĂŞ „wÂłasnym kosztem i Âśrodkami ten zamek na wspomnianej skale broniĂŚ, odnowiĂŚ, umocniĂŚ i podtrzymywaĂŚ w naleÂżnym stanie”. Nie wiadomo, czy byÂła twierdza TustaĂą odremontowana i umocniona, jednak w 1541 r. BliziĂąski podarowaÂł wieÂś „Podhorodce i twierdzĂŞ TustaĂą” Janowi z Tarnowa.
 




To, ¿e twierdza Tustaù istnia³a w³¹cznie do XVI w., potwierdzaj¹ materia³y archeologicznych badaù i dokumenty: ostatnia znana wzmianka pisemna o twierdzy jest datowana 1565 r.

 
 

.
Skalne miasto-twierdza TustaĂą zajmuje szczegĂłlne miejsce w drewnianym budownictwie Âśredniowiecza.
Skalne formacje jako potĂŞÂżne obronne Âściany byÂły bardzo umiejĂŞtnie wykorzystane przez budowniczych. OdstĂŞpy miĂŞdzy skaÂłami zostaÂły przegrodzone drewnianymi Âścianami, zamknÂąwszy moÂżliwe dostĂŞpy do zamku.
 



.
Tam, gdzie drewniane konstrukcje przylegaÂły do skaÂł, w kamieniu dr¹¿yÂły specjalne pog³êbiania – wpusty i wrĂŞby, Âżeby zamocowaĂŚ belki w skale. Te Âślady pozwalajÂą odtworzyĂŚ wyglÂąd zewnĂŞtrzny twierdzy IX – XVI w., mimo to, Âże samych drewnianych konstrukcji juÂż dawno nie istnieje. Tylko na zespole KamieĂą skalnego miasta-twierdzy TustaĂą zbadano ponad 4000 takich ÂśladĂłw skalnej zabudowy. Przy grupie skaÂł MaÂła SkaÂła i Ostry KamieĂą widoczne sÂą Âślady po belkowaniach, a takÂże cysterna na wodĂŞ.





 

.

Przeanalizowawszy wszystkie Âślady, g³ówny badacz Tustani – MychajÂło RoÂżko, przyszedÂł do wniosku, Âże twierdza budowaÂła siĂŞ w kilku etapĂłw, stale rozbudowywaÂła siĂŞ, zwiĂŞkszaÂła siĂŞ w wysokoÂści i opanowywaÂła wyÂższe placyki skalnego zespoÂłu.




 


.
W ХІІІ w., w okresie jej najwiĂŞkszego rozwoju, twierdza ogarniaÂła wszystkie moÂżliwe galerie i tarasy od podnó¿a do szczytu. WysokoœÌ nieprzerwanej zabudowy w wewnĂŞtrznym podwĂłrku siĂŞgaÂła piĂŞciu piĂŞtrz, kaÂżde wysokoÂściÂą 3,5-4 m, co jest cechÂą bardzo wysokiego poziomu budowlanej kultury.









Dla zabezpieczenia wod¹ podczas oblê¿enia twierdza mia³a studniê w podnó¿u ska³y i dwie cysterny. Do dziœ zachowa³y siê resztki kamiennej œciany.

 



Opr. WÂładysÂław Andrzej Pitak

Wg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Tustaniu

foto:Tatiana Arcimowicz-Pitak   i WÂładysÂław Andrzej Pitak
.

.


http://www.sokal.fora.pl/historia-i-dzien-dzisiejszy,8/zamek-w-tustaniu-k-urycza-sredniowieczna-skalna-twierdza,819.html

.


Zapisane
galicja
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 29, 2018, 09:24:03 »

.

Region piĂŞkny krajoznawczo, a historycznie okrutny.
.
Kilka lat temu katowicki Instytut PamiĂŞci Narodowej prowadziÂł Âśledztwo w sprawie zbrodni wojennej w Uryczu.
.
Ok. 20 wrzeÂśnia 1939 r. nad Sanem koÂło PrzemyÂśla Niemcy rozbili batalion 4. PuÂłku StrzelcĂłw PodhalaĂąskich (pierwotnie stacjonowaÂł w Cieszynie).
Do niemieckiej niewoli trafiÂło ponad 100 jeĂącĂłw, ktĂłrych popĂŞdzono w kierunku Drohobycza. 22 wrzeÂśnia konwojenci zarzÂądzili postĂłj we wsi Urycz. Tam dokonali selekcji. Od grupy oddzielili tych, ktĂłrzy uwaÂżali siĂŞ za UkraiĂącĂłw lub ÂŚlÂązakĂłw.

 


Niemieccy ÂżoÂłnierze na Kresach (zdjĂŞcie ilustracyjne)
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego


.
Resztê, w liczbie oko³o 100 jeùców, niemieccy konwojenci umieœcili w stodole, gdzie, jak im powiedziano, mieli przenocowaÌ. Po zamkniêciu wrót Niemcy oblali stodo³ê naft¹, a nastêpnie podpalili za pomoc¹ rêcznych granatów. Niemal wszyscy jeùcy sp³onêli ¿ywcem, uciekaj¹cych ostrzelano z karabinów maszynowych.
.
ZbrodniĂŞ przeÂżyÂło trzech ÂżoÂłnierzy, ktĂłrych soÂłtys urycki przywiĂłzÂł na furmance do pobliskiej Schodnicy.
.
Historycy nie ustalili, ktĂłry oddziaÂł niemiecki dokonaÂł zabĂłjstwa jeĂącĂłw. Niebawem na pewno wycofaÂł siĂŞ z tamtych terenĂłw, bo na mocy paktu Ribbentrop-MoÂłotow zajĂŞli je Sowieci.
.
http://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-rzeczpospolita-polscy-zolnierze-spaleni-w-stodole,nId,1848441

.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

fryzja konfederacja zabojcy cs-komandosi stadomoixos